Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Τυφώνας... Μπάγερν! (video)

Στη Βρέμη περίμεναν τον τυφώνα «Ξάβερ», όμως τελικά αυτός της Μπάγερν Μονάχου ήταν που κατασπάραξε τη Βέρντερ με σκορ 7-0 και συνέχισε την επιβλητική του πορεία στην κορυφή της Bundesliga.

Τυφώνας... Μπάγερν (video)
Άνετα πέρασε από το «Βέζερσταντιον» η Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι Βαυαροί συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα διαλύοντας τη Βέρντερ Βρέμης με σκορ 7-0.
Η απουσία του Άριεν Ρόμπεν, λόγω τραυματισμού, δεν επηρέασε καθόλου την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα που πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό με τον Φρανκ Ριμπερί. Έξι λεπτά αργότερα (27’) ο Φαν Μπούιτεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο (38’) ο Γάλλος μεσοεπιθετικός «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για τη Μπάγερν. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 60’ ο Μάντζουκιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στο 69ο λεπτό ο Μίλερ έκανε πέντε τα τέρματα της ομάδας τους. Ο εφιάλτης της Βέρντερ δεν ολοκληρώθηκε ούτε στο 82', όταν ο Ριμπερί πέτυχε χατ-τρικ, αφού το τελικό 7-0 στη Βρέμη διαμόρφωσε ο Γκέτσε στο 90'.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Γκλάντμπαχ στο γειτονικό ντέρμπι με τη Σάλκε, 2-1, που την ανέβασε στην 3η θέση και τους 31 βαθμούς μαζί με τη Ντόρτμουντ (αντιμετωπίζει τη Μπάγερ Λεβερκούζεν). «Γκέλα» για το Αμβούργο, που ηττήθηκε 1-0 από την Άουγκσμπουργκ εντός έδρας, νίκη με ανατροπή, 4-2, για τη Στουτγκάρδη απέναντι στο Αννόβερο.