Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Έτσι απλά... Μπαρτσελόνα!! (video)

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Μπαρτσελόνα να επικρατήσει 4-1 της Καρταχένα και να βρίσκεται... ήδη στους «16» του Κυπέλλου. Έσπασε την... κατάρα, με την «γκαντέμικη» φανέλα στα χρώματα της Καταλονίας.

Έτσι απλά... Μπαρτσελόνα! (video)
Όσες αλλαγές και να έκανε –που έκανε- δεν γινόταν να αντιμετωπίσει πρόβλημα! Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας της Καρταχένα με σκορ 4-1 και είναι... ήδη στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Αφού λοιπόν κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Νέλσον Μαντέλα, οι γηπεδούχοι έδωσαν νόημα στο παιχνίδι όταν προηγήθηκαν στο 16’ με τον Φερνάντο. Φυσιολογικά δεν μπορούσε να κρατήσει για πολύ αυτό το σκορ, δεδομένου της διαφοράς δυναμικότητας κι όντως στο 36’ ο Πέδρο και στο 43’ ο Φάμπρεγας έφεραν τούμπα το παιχνίδι για το προβάδισμα των Καταλανών.

Στο 76’ ο Πέδρο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ στη συνέχεια πέρασε στον αγώνα ο 18χρονος Καμερουνέζος, Ντονγκού, που στο ντεμπούτο του με την φανέλα των «μπλαουγκράνα» κατάφερε να χριστεί και σκόρερ στις καθυστερήσεις, διαμορφώντας το τελικό 4-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, ύστερα από δίμηνη απουσία ο Ζόρντι Άλμπα. Για πρώτη φορά μετά από πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες, 2 ήττες) η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε, φορώντας την φανέλα στα χρώματα της Καταλονίας. Σα να λέμε, την ξόρκισε την κατάρα!

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Πίντο, Πουγιόλ, Αντριάνο, Ζόρντι Άλμπα (80’ Μοντόγια), Μπάρτρα, Φάμπρεγας, Σονγκ, Μπουσκέτς, Σέρχι Ρομπέρτο, Σάντσες (77’ Ντονγκού), Πέδρο

All Goals Cartagena 1-4 Barcelona (06-12-2013... από video4all