Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Ασυγκράτητη η Λαμποράλ...!

Την τρίτη σερί της νίκη στην Ευρωλίγκα σημείωσε η Λαμποράλ Κούτσα που επικράτησε 79-63 της Λιέτουβος Ρίτας και εξασφάλισε την συμμετοχή της στο top-16.

Ασυγκράτητη η Λαμποράλ...
Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, η Λαμποραλ Κούτσα όχι μόνο νίκησε την Λιέτουβος Ρίτας, αλλά την συνέτριψε με 79-63 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Έτσι και σε συνδυασμό με τη νίκη του Παναθηναϊκού, οι Βάσκοι πέρασαν στο top-16 (μαζί με Παναθηναϊκό, Μακάμπι και Λοκομοτίβ Κουμπάν) και πάνε γι’ άλλα...

Χάμιλτον με 17, Σαν Εμετέριο με 11 και Μπιέλιτσα με 10 οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ για τους Λιθουανούς που αποκλείστηκαν και... επίσημα, 14 είχε ο Σονγκάιλα, με τον Γκετσεβίτσιους να μένει χαμηλά και στους 7 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται οριακά με 1 πόντο (17-18). Οι παίκτες της Λαμποράλ δεν πατούσαν καλά στη συνέχεια και προφανώς η Λιέτουβος το επωφελήθηκε. Γι’ αυτό άλλωστε πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +8 (38-30), έχοντας βάλει δύσκολα στους Βάσκους.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη οι Ισπανοί φρόντισαν να βάλουν ένα μίνι τέλος στο... σίριαλ της νίκης. Κι αυτό γιατί μέσα σε δέκα λεπτά, όχι μόνο επέστρεψαν στο παιχνίδι, αλλά κατάφεραν στο 30’ να βρίσκονται και μπροστά με 4 πόντους (53-49). Το... ξέσπασαν των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, όπου με την επίθεση να παίρνει «φωτιά» και επιμέρους σκορ 26-14, διαμορφώθηκε το τελικό 79-63!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 53-49, 79-63Πηγή: sport-fm.gr