Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2013

Νίκη δεύτερης θέσης για ΤΣΣΚΑ!

Με κορυφαίο τον Σάσα Κάουν που πέτυχε 12 πόντους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 73-62 την Παρτιζάν στο Βελιγράδι και τερμάτισε 2η στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Στο Top-16 και η Παρτιζάν.

Νίκη δεύτερης θέσης για ΤΣΣΚΑ
Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που επικράτησε 73-62 την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, με αποτέλεσμα να τερματίσει δεύτερη στον 1ο όμιλο. Μαχητική για μεγάλο διάστημα η γηπεδούχος, που παίρνει το εισιτήριο για το Top-16, λόγω της ήττας της Ναντέρ στην Γαλλία από την Φενέρμπαχτσέ/Ούλκερ, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την γαλλική ομάδα.

Ο αγώνας:

Με Κάουν και Γουίμς να ηγούνται στο σκοράρισμα, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 12-8 στο 5΄, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της Παρτιζάν. Η γηπεδούχος αντέδρασε με καλάθια των Μιλοσάβλιεβιτς και Μούσλι και στο τέλος του δεκαλέπτου, μείωσε σε 20-19. Μέχρι και τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι (29-31 στο 17΄), όμως η ρωσική ομάδα, πάτησε σε εκείνο το σημείο «γκάζι» και προηγήθηκε με επτά πόντους στην ανάπαυλα. Κρίστιτς και Χάινς, εκμεταλλεύονταν την δύναμή τους μέσα στη ρακέτα και σκόραραν, ο Τεόντοσιτς μοίραζε ασίστ και έτσι η ΤΣΣΚΑ, που έκανε λιγότερα λάθη και ήταν πιο δημιουργική, πήγε στα αποδυτήρια, όντας μπροστά 43-36.

Με καλύτερη άμυνα, που κράτησε στους επτά πόντους σε ισάριθμα λεπτά αγώνα την ΤΣΣΚΑ, η Παρτιζάν μείωσε στον πόντο (49-50 στο 27΄), έχοντας πλέον σε καλή κατάσταση και τον Λόβεργκιν. Ακολούθησε σερί 9-0 για την ΤΣΣΚΑ, η οποία έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα πόντους, 59-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. «Δράστες» οι Γουίμς και Φριτζόν, που «διέλυαν» τα αμυντικά συστήματα των γηπεδούχων. Οι σέρβοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. «Απάντησαν» άμεσα με σερί 7-0 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (56-59), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Τεόντοσιτς και Πάργκο και μπήκαν ξανά στο ματς.

Οι παίκτες του Μεσίνα, βρήκαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και με τους Φριτζόν-Κάουν να σκοράρουν, προηγήθηκαν 66-59, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς, 1΄20΄΄ (59-69) πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας έβαλε οριστικά τέλος στα όνειρα νίκης για την Παρτιζάν που ήταν άστοχη στο τέλος, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με σκορ 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-43, 49-59, 62-73.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Λόβεργκιν 11, Μιλούτινοφ 4, Ντάλο, Μιλοσάβλιεβιτς 17 (3), Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μούσλι 11, Κίνσεϊ 9 (1), Γκάγκιτς.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (2), Μίτσοφ 9 (1), Φριντζόν 11 (2), Τζάσκον, Πάργκο, Κρίστιτς 11, Γουίμς 11 (1), Κάουν 12, Χριάπα, Χάινς 9.

Διαιτητές: Λότερμόσερ, Κόντε, Σούλγκα. Πηγή: sport-fm.gr