Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Νίκη με το... στανιό!

Με σουτ στη λήξη της παράτασης ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων με 84-83 για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Νίκη με το... στανιό
Ο κουρασμένος από τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις Πανιώνιος κατάφερε με σουτ στην εκπνοή της παράτασης να πάρει τη νίκη κόντρα στα Τρίκαλά, στο κλειστό της θεσσαλικής πόλης με 84-83 για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, κι έτσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση στερώντας την ίδια ώρα την ευκαιρία από τα Τρίκαλα να μπουν στην οκτάδα.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ με 20 πόντους και Μπατής με 10 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για την ομάδα των Τρικάλων εξαιρετική απόδοση είχαν οι Γιούιν με 18 πόντους και Έβανς με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Κλειστά ξεκίνησε το ματς μεταξύ των Τρικάλων και του Πανιωνίου αφού οι δύο ομάδες μέχρι το 5ο λεπτό βρίσκονταν στο 9-8 για τους φιλοξενούμενους. Με ένα σερί 9-3 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 17-12, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-15. Νευρικές και άστοχες και οι δύο ομάδες καθώς τα ποσοστά τους στα εντός παιδειάς ήταν σχετικά χαμηλά, με το επιμέρους σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδους στο 7-7 (27-22). Με ένα μικρό ξέσπασμα ο Πανιώνιος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (32-32). Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 39-34 για τα Τρίκαλα.

Με ένα ξέσπασμα ο Πανιώνιος μέσα από το οποίο βελτίωσε αρκετά τα ποσοστά του και έχοντας επιμέρους σκορ για την περίοδο 28-19 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (62-58). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Πορίνι με τρίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους στον πόντο (62-61). Ο «Ιστορικός» με αντεπίθεσή άνοιξε τη διαφορά στο +6 (73-67). Στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Πανιώνιος ήταν μπροστά με +2 (75-73). Στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, τα Τρίκαλα ισοφάρισαν (75-75) με λέι απ του Πορρίνι. Ένα άστοχο σουτ του Κυρίτση κι ένα άστοχο τρίποντο του Περούνιτσιτς έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στα 4 πρώτα λεπτά τις παράτασης οι ομάδες ήταν ακόμα ισόπαλες στο 79-79. Με δύο βολές του Νικολόπουλου και δύο του Γιούιν τα Τρίκαλα πήραν 4 πόντους προβάδισμα, ενώ ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε στον έναν πόντο. (83-82) και ο Κάρτερ με σουτ στην λήξη έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο (84-83).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-34, 62-58, 75-75 (κ.α.), 83-84

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 12 (14 ριμπ), Περούνισιτς 15, Γιούινγκ 18, Γιαννακίδης 6, Πέτροβιτς 1, Λεκάκης, Πορρίνι 18, Δελιγιάννης 3, Ματαλόν 8, Φούντας, Νικολόπουλος 2, Γεωργάκης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 20, Ντούβνιακ 7, Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6, Μπατής 10, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13, Μίτσελ 4, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 2 Πηγή: sport-fm.gr