Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Τους άφησε… ξερούς!

.Με δύο τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, η ΑΕΝΚ αρχικά έστειλε το ματς με τον ΚΑΟΔ στην παράταση και τελικά το «έκλεψε» στο φινάλε με τον Τσαλδάρη (76-77), παίρνοντας σημαντικό «διπλό».

Τους άφησε… ξερούς
«Χτυπώντας» τη στιγμή που έπρεπε και με τον τρόπο που έπρεπε, η Κηφισιά έφυγε με σπουδαία νίκη από τη Δράμα κόντρα στην τοπική ομάδα, 77-76, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Λιακόπουλου (71-71), κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με τρίποντη βόμβα του Τσαλδάρη στην εκπνοή του αγώνα.

Οι νεοφώτιστοι έφτασαν έτσι στην 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα και με 23 βαθμούς βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Τσαλδάρης και Κρόκερ ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Τζόουνς πρώτος σκόρερ για τον ΚΑΟΔ.

Οι δύο ομάδες πορεύοντας μαζί στο ξεκίνημα του αγώνα, με χαρακτηριστικό την αστοχία εκατέρωθεν (6-7). Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 9-4 κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 6 πόντων (10-16). Μάλιστα έφτασαν και στο +9 (10-19) στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι Δραμινοί ανασυντάχθηκαν και με ένα 15-6 ισοφάρισαν σε 25-25. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάντως δεν τους επέτρεψαν να προσπεράσουν διατηρώντας το –έστω και ισχνό- προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (32-33).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς παρά τα πολλά της λάθη (6) κυριάρχησε στην μάχη των ριμπάουντ (13-6) και κατάφερε να προηγηθεί φτάνοντας και στο +6 (46-40). Στο δεύτερο μισό της περιόδου όμως δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική επιθετικά και πετυχαίνοντας μόλις δύο πόντους έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μειώσει σε 48-45. Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε άμεσα για το +8 (58-50) όμως και πάλι οι νεοφώτιστοι βρήκαν τον τρόπο να ξανακάνουν το παιχνίδι… ντέρμπι πλησιάζοντας στου 2 (66-64) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Μάλιστα ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 66-66, όπως το τρίποντο του Ζάρα (69-66) έδωσε μικρή -όπως αποδείχθηκε- ανάσα στους Δραμινούς. Κι αυτό γιατί 30’’ πριν τη λήξη και με το σκορ στο 71-68 ο Λιακόπουλος από το 6.75μ. έφερε το ματς στα ίσια (71-71). Ο Στίγκερς δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα χαμηλά το σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο με τον Στίγκερς να μην… λαθεύει αυτή τη φορά για το 74-74 με 45’’ να απομένουν. Ο Λιακόπουλος έκανε λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Ζάρας έφερε μπροστά τον ΚΑΟΔ, 76-74. Ο Τσαδάρης όμως δεν είχε πει την τελευταία του... λέξη στο παρκέ. Με τρίποντο του στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 76-77 και χάρισε στην ομάδα του μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α.), 76-77

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 13 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 19 (7 ριμπάουντ), Στίγκερς 8 (2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 11 (2)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11 (!), Κρόκερ 16 (6 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 2 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 5Πηγή: sport-fm.gr