Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

«Καθάρισε» και την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός!

Έχει ξυπνήσει για τα καλά το πράσινο «θηρίο»! Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική του νίκη στην Volleyleague, με 3-2 σετ κόντρα στην ΑΕΚ στην κατάμεστη Κυψέλη και δεν είναι πια τελευταίος!

Μεγάλο ματς, με φοβερό φινάλε!

Αφού η ΑΕΚ έχασε τέσσερα match point κι αφού ο Παναθηναϊκός έχασε άλλα τόσα, το πέμπτο ήταν το... τυχερό για το τριφύλλι που έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΚ και πανηγύρισε νέα νίκη με 3-2 σετ μέσα στην κατάμεστη Κυψέλη!

Τρίτη διαδοχική επιτυχία για τους «πράσινους» που ανέβηκαν προτελευταίοι και στο +1 από την Παναχαϊκή (έχει ματς λιγότερο) που δείχνουν πως με τον Καλμαζίδη στο τιμόνι μπορούν να μείνουν στην κατηγορία.

Απ’ την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» που... άγγιξαν το διπλό, έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην τετράδα της Α1.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ που προηγήθηκε 9-6, ωστόσο ο Παναθηναϊκός επωφελήθηκε τα λάθη της και πέρασε μπροστά με 10-9. Η άμυνα και η επίθεση των «πράσινων»... κόλλησε, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 5 (11-16), αλλά με σερί 6-1(!) το τριφύλλι έφερε εκ νέου το παιχνίδια στα μέτρα του (19-18). Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε πόντο-πόντο, ο Παναθηναϊκός είχε ένα set ball, η ΑΕΚ τέσσερα και στο τελευταίο κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα (27-29).

Φουριόζα στο δεύτερο η «Ένωση» προηγήθηκε 7-3, όμως με τον κόσμο του ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο κόλπο του σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 14-13. Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στη συνέχεια μέχρι το 22-22, με τον Παγιάν της ΑΕΚ στο κρίσιμο σημείο να κάνει λάθος επίθεση, τον Μουρ να βγάζει άσο και το τριφύλλι να ισοφαρίζει μέσα σε αποθέωση σε 1-1 (25-22).

Το μομέντουμ ήταν δεδομένα υπέρ του Παναθηναϊκού. Το μπλοκ λειτουργούσε άψογα κι έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-6. Το ποσοστό της ΑΕΚ στην υποδοχή είχε πέσει, στην επίθεση λύσεις δεν υπήρχαν και οι παίκτες του Καλμαζίδη δεν έχασαν την ευκαιρία να πάνε στο δεύτερο τάι-μπρέικ με 15-9. Οι «πράσινοι» έχασαν την ψυχραιμία τους, οι «κιτρινόμαυροι» άσκησαν μεγάλη πίεση και το έκαναν πάλι ντέρμπι, μειώνοντας στον πόνο (20-19). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (23-23), το σετ πήγε στους έξτρα πόντους, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να χαμογελάσει και να εξασφαλίσει τουλάχιστον ένα πόντο (27-25).

Η ΑΕΚ έπαιζε το τελευταίο της χαρτί στο τέταρτο σετ και γι’ αυτό προηγήθηκε 9-6. Γκάλιτς και Αμορόσο δήλωσαν εκ νέου «παρών» και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την ισοφάριση, προηγούμενοι 23-20. Κι όμως οι πράσινοι όχι μόνο επέστρεψαν, αλλά με σερί 4-0 έφτασαν σε match ball, δίχως όμως να τελειώσουν το ματς. Η συνέχεια δραματική, αφού ακόμα ένα σετ έπρεπε να κριθεί στους έξτρα πόντους, με τον Παγιόν να παίρνει όλες τις επιθέσεις για την «Ένωση» και να είναι καθοριστικός, ισοφαρίζοντας... μονος του σε 2-2 (29-31).

Στο πέμπτο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-2, ο Παναθηναϊκός όμως το γύρισε σε 3-2 και στη συνέχεια οι δύο «μονομάχοι» πόντο-πόντο, με την αγωνία να χτυπάει... κόκκινο! Με καλό μπλοκ και εξαιρετικές άμυνες, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-9 και φάνηκε πως τελικά θα έπαιρναν τη νίκη εύκολα. Έφτασαν και σε δύο συνεχόμενα match ball (14-12), αλλά όχι μόνο δεν τέλειωσαν τον αγώνα, αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα και να είναι εκείνοι που είχαν τέσσερις ευκαιρίες για να πάρουν το διπλό. Με εκπληκτικές άμυνες από πλευράς Παναθηναϊκού, με τους Γκάλιτς και Μπέλο να δηλώνουν παρών το 17-18 έγινε 20-18 και το τριφύλλι πήρε σπουδαία νίκη!

Τα σετ: 27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος)
Πηγή: sport-fm.gr