Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Buzzer beater από τη ρακέτα της Εφές!! (video)

Με ένα τρίποντο στην εκπνοή από τη ρακέτα της δικής του ομάδας (!) ο Ζόραν Πλάνινιτς έριξε στο καναβάτσο την Αρμάνι (61-60) κι έδωσε ανέλπιστη νίκη στην Εφές Αναντολού!

Buzzer beater από τη ρακέτα της Εφές! (video)
Με το ματς στο 58-58, 12’’,ο Ντάνιελ Χάκετ ευστόχησε στη μία βολή κι έχασε τη δεύτερη. Ο Σαβάνοβιτς αστόχησε σε σουτ, ο Κιθ Λάνγκφορντ κέρδισε άλλο ένα ζευγάρι και ευστόχησε στη μία. Έτσι έδωσαν την ευκαιρία στον Ζόραν Πλάνινιτς να δώσει με ένα ιστορικό, όσο και απίστευτο τρίποντο τη νίκη στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που είναι η πρώτη για την τουρκική ομάδα στο Top-16, αλλά και η πρώτη του Έλληνα τεχνικού στην Ευρωλίγκα.

Ήταν ένα παιχνίδι, δυνατές άμυνες και για μεγάλες καρδιές αυτό που έγινε στο «Αμπντί Ιπεκτσί» με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Από την πλευρά της Εφές, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς είχε 13 πόντους, τους 12 στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Πλάνινιτς είχε 8. Από τους ηττημένους, ο Λάνγκφορντ με 18 ήταν ο κορυφαίος, αλλά και μοιραίος, αφού έχασε κρίσιμη βολή.

Η Εφές Αναντολού, προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στην αρχή, αλλά η Αρμάνι με σφιχτή άμυνα και τον Σαμάρντο Σάμουελς να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και ένα μπλοκ, κατόρθωσε σταδιακά και μετά το 9-6 στο 4’ να κλείσει πολύ καλά την περίοδο, έχοντας μια διαφορά τριών πόντων.

Η δεύτερη περίοδος, ήταν αυτή με τα απανωτά σερί. Πρώτα η Αρμάνι με τον Τζέρελς να μπαίνει ζεστός και να σημειώνει οκτώ πόντους (2 τρίποντα), κάνει ένα επιμέρους 8-1, για να πάει η διαφορά στους δέκα για τους Ιταλούς (15-25) στο 14’. Η Εφές απαντάει με ένα 9-0 σερί με πέντε πόντους του Βασιλειάδη για να φτάσει η διαφορά στον πόντο (24-25), 4:05 πριν το τέλος της περιόδου. Η Αρμάνι κάνει άλλο ένα σερί για ν’ ανοίξει ξανά την διαφορά στους 8 (24-32), 1:55, πριν το τέλος. Οι Τούρκοι ωστόσο κατόρθωσαν να μαζέψουν την διαφορά στους τέσσερις και να λήξει το πρώτο μέρος με 30-34.
Ρεσιτάλ για άμυνες αποτέλεσε η 3η περίοδος, όπου σημειώθηκαν μόλις 24 πόντοι. Η Αρμάνι άρχισε καλά το δεκάλεπτο με τρίποντο του Μέλι και διατηρούσε μια διαφορά από επτά μέχρι εννέα πόντους. Ωστόσο από το 34-43, η Αρμάνι κατάφερε να βάλει μόνον δύο πόντους στα τελευταία 4:45 με αποτέλεσμα η Εφές με μπροστάρη τον Σαβάνοβιτς να μειώσει στο καλάθι.

Στην τελευταία περίοδο, έγιναν πράγματα και θαύματα. Η Εφές έκανε με την εκκίνησε σερί 6-0 και στη συνέχεια πήγε την διαφορά και στους 6 (56-50), 3:33 πριν το τέλος. Οι δύο αντίπαλοι κάνουν 1:49 να βάλουν καλάθι. Ο Σι Τζέι Γουάλας με ένα ζευγάρι βολές στο 1:44 πριν το φινάλε και μ’ ένα τρίποντο μειώνει στον έναν για την Αρμάνι στο 1’11 μειώνει σε 56-55.Ο Χάκετ με τρίποντο γράφει το 56-58 για τους Ιταλούς και ο Γκονλούμ στα 13’’ πριν το τέλος ισοφαρίζει. Μια εύστοχη βολή από τον Χάκετ στα 12’’, χαμένο σουτ του Σαβάνοβιτς, ο Λάνγκφορντ 3’’ πριν το τέλος χάνει τη μία από τις δύο βολές και ο Πλάνινιτς κάνει το 61-60 για να δώσει τη νίκη στην Εφές με ένα απίθανο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-34, 43-45, 61-60

Αναντολού Εφές: Mπαλμπάι 8, Γκόρντον 2, Βασιλειάδης 8 (2), Μπιέλιτσα 9, Γκονλούμ 6, Σαβάνοβιτς 13, Πλάνινιτς 8 (2), Μπατούκ 7 (1), Κιλιτσλί

Αρμάνι Μιλάνο: Χάκετ 6 (1), Τζεντίλε 5 (1), Λάνγκφορντ 18 (1), Μέλι 7 (1), Σάμουελς 8, Σι Τζέι Γουάλας 5 (1), Μος 3 (1), Τζέρελς 8 (2), Λαουάλ, Κανγκούρ

Διαιτητής: Μαρτίν (Ισπανία), Μπισάνγκ (Γαλλία), Κορτές (Ισπανία)

Πηγή: sport-fm.gr