Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Το δέκα το καλό!

Στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ είναι και επίσημα η Σάλτσμπουργκ, καθώς νίκησε τον Άγιαξ και στο δεύτερο ματς (3-1). Έτσι η ομάδα της Αυστρίας έκανε το «δέκα στα δέκα» στα παιχνίδια της στην διοργάνωση.

Το δέκα το καλό
Με το δέκατο σερί νικηφόρο παιχνίδι της στο Γιουρόπα Λιγκ, η Σάλτσμπουργκ προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16».

Με αντίπαλο τον Άγιαξ στην φάση των «32» και μετά το θριαμβευτικό 3-0 του πρώτου αγώνα, θα περίμενε κανείς ότι θα σταματούσε σήμερα. Αλλά αυτό δεν συνέβη. Νίκησε και πάλι (αυτή τη φορά με 3-1) και τώρα θα αντιμετωπίσει την Βασιλεία.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν τις πιο πολλές ευκαιρίες ώστε να ανοίξουν το σκορ, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν τα κατάφεραν. Στο β' όμως, ήταν πιο αποτελεσματικοί. Έστω κι αν τους βοήθησε αντίπαλος!

Στο 56’ λοιπόν ο Φαν Ντερ Χορν έβαλε αυτογκόλ για την Σάλτσμπουργκ, ενώ ο Μανέ στο 66’ έκανε το 2-0. Το τρίτο τέρμα για τους Αυστριακούς το πέτυχε ο Τζόναταν Σοριάνο στο 77’, ενώ στο 82’ ο Κλάασεν έβαλε το γκολ της τιμής για τους Ολλανδούς. Πηγή: sport-fm.gr