Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Κόντρα… πρόκριση!!

Λένε πως αν έχεις τύχη… διάβαινε! Αυτό είχε η Βικτόρια Πλζεν μέσα στην έδρα της Σαχτάρ και με γκολ (2-1) που σημειώθηκαν με τη βοήθεια του αντιπάλων πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League.

Κόντρα… πρόκριση!
Η τύχη είναι με τους τολμηρούς!

Και αυτή τη φορά οι τολμηροί της υπόθεσης ήταν οι παίκτες της Βικτόρια Πλζεν. Με τη βοήθεια των παικτών της Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησαν 2-1 και πήραν πανηγυρική πρόκριση για τους «16» του Europa League.

Η ομάδα του Πάβελ Βρμπα δεν γνώρισε την ήττα σε κανένα από τα δυο μεταξύ τους ματς καθώς στη Τσεχία το παιχνίδι είχε έρθει ισόπαλο με 1-1.

Την αρχή για τους φιλοξενούμενους έκανε στο 29΄ο Κόλαρ με σουτ μέσα από την περιοχή και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πετριτσέλα με όμορφη ενέργεια έγραψε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 89΄με τον Αντριάνο.

Η ομάδα από την Τσεχία, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Λιόν και την Τσερνομόρετς. Πηγή: sport-fm.gr