Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Ένας… Όντομ δεν φέρνει την άνοιξη!

Η άφιξη του Λαμάρ Όντομ δεν άλλαξε τα πράγματα για την Λαμποράλ Κούτσα η οποία γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Μάλαγα με 81-71 για την 8η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.

Ένας… Όντομ δεν φέρνει την άνοιξη
Ακόμα μία… ήττα στον Ε’ όμιλο της Euroleague γνώρισε η Λαμποράλ Κούτσα. Οι Βάσκοι, παρά την άφιξη του NBAer Λαμάρ Όντομ, δεν τα κατάφεραν κόντρα στην Ουνικάχα από την οποία και ηττήθηκαν στην έδρα τους με 81-71, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρέθηκε να κυνηγά από την αρχή στο σκορ και παρά την προσπάθειά της στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να αντιστρέψει τα πράγματα.

Τέσσερις νίκες και τέσσερις ήττες μετρά πλέον η Ουνικάχα. Μία νίκη και επτά ήττες για την Λαμποράλ.

Ο Τούλσον πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Νοτσιόνι και Σαν Εμετέριο ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο εξάλεπτο έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο οι γηπεδούχοι (11-13) με την Μάλαγα να τρέχει σερί 7-0 για το 11-20 και να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο στο +10 (16-26). Και είχε και συνέχεια. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (25-14 στο πρώτο μισό) δε δυσκολεύτηκε να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας που έφτασε τους 23 πόντους στο ημίχρονο (24-43).

Περισσότερα από τέσσερα λεπτά έμεινε στο μηδέν η Μάλαγα δίνοντας την ευκαιρία στην Λαμποράλ να μετατρέψει το 29-51 σε 44-51 με σερί 13-0 και να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο στο -10 (50-60). Όμως οι Βάσκοι έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις. Η Ουνικάχα βρέθηκε στο +18 (58-76) 4’33’’ πριν το φινάλε και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν άνετα στο τελικό, 71-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 24-43, 50-60, 71-81

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο) Μαϊνόλντι 6 (1), Νοτσιόνι 18 (7 ριμπάουντ), Όντομ, Χάνγκα 3, Ντιόπ, Σαν Εμετέριο 17 (4), Πλάις 8, Ερτέλ 6, Γέλινεκ 3 (1), Βαν Όστρουμ, Κοζέρ 10 (6 ριμπάουντ)

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα) Σαμπόνις 2, Ούρτασουν 10, Κάλογουεϊ 6 (2), Γκρέιντζερ 9 (1), Τούλσον 14 (2), Κουζμίνσκας 11 (1), Ντράγκιτς 2, Κέινερ Μέντλεϊ 12 (1), Στίματς 7 (10 ριμπάουντ) Πηγή: sport-fm.gr