Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Κατήφορος δίχως τέλος…!

Ολοταχώς για την Τσβάιτε Λίγκα οδεύει το Αμβούργο, που ηττήθηκε εντός έδρας και από τη Χέρτα, αυτή τη φορά με 3-0. Σε τροχιά Ευρώπης παρέμεινε η ομάδα του Βερολίνου.

Κατήφορος δίχως τέλος…
Τελειωμό δεν έχει ο κατήφορος του Αμβούργου, που βλέπει πλέον κατάφατσα τον υποβιβασμό στην Τσβάιτε Λίγκα. Η ομάδα του Μπερτ φαν Μαρβάικ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτε και απόδειξη αποτελεί η έκτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

«Θύτης» αυτή τη φορά ήταν η Χέρτα Βερολίνου, η οποία έκανε πάρτι στην «Ίμτεκ Αρέν». Το σκορ για τους πρωτευουσιάνους άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Αλαγκί, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ, μετά το χαμένο πέναλτι του Ράμος. Ο Κολομβιανός επιθετικός πήρε την εκδίκηση του πολύ σύντομα, καθώς με δύο προσωπικά τέρματα στο 23ο και στο 38ο λεπτό έκανε το 3-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν «πατημένο το γκάζι», αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν τέταρτο γκολ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό και αυτό που τους ενδιέφερε ήταν να μην δεχθούν περισσότερα τέρματα. Μετά το 70ο λεπτό, το παιχνίδι απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να περιμένουν τη λήξη.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Χέρτα να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-0 και να διατηρείται σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις Ευρώπης και το Αμβούργο να παραμένει βυθισμένο στον πάτο της βαθμολογίας.