Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Πήρε φόρα η Λιόν!!

Το πόδι στο γκάζι έχει βάλει η Λιόν, η οποία ύστερα από την πρόκριση της στον τελικό του Λιγκ Καπ, επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ναντ. Πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ.

Πήρε φόρα η Λιόν!
Ύστερα από την πρόκριση της στον τελικό του γαλλικού Λιγκ Καπ, η Λιόν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 την Ναντ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ ήταν ο Αλεξάντερ Λακαζέτ, ο οποίος έδειξε το δρόμο της νίκης στους συμπαίκτες του, σκοράροντας στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 76’ ο Γκομίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδειξε να κλειδώνει τους τρεις βαθμούς για την Λιόν και παρότι ο Ντζόρτζεβιτς μείωσε στο 84ο λεπτό, η Ναντ δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Πλέον, η φιλοξενούμενη Λιόν βρίσκεται μόλις τέσσερις βαθμούς μακριά από την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Europa League, ενώ με εξαίρεση την ήττα από την Ρεν την προηγούμενη αγωνιστική δείχνει να βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα μετρώντας πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια, σε πρωτάθλημα και κύπελλο Γαλλίας.

Αντίθετα, η Ναντ έχασε την μεγαλύτερη, ίσως, ευκαιρία της να προσπεράσει την αντίπαλο της, αλλά και να ανέβει στην 6η θέση της Ligue 1.