Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Ήπιαν νερό στο όνομά του!!

Αυτή η Λέστερ δεν χάνει με τίποτα! Οι πρωτοπόροι της Τσάμπιονσιπ μπορεί να υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους απώλεια βαθμών μετά από 10 σερί νίκες, αλλά κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα από τη Γουότφορντ, με το γκολ του... Ντρίνκγουοτερ να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να κάνει όλο το «King Power» να… πιεί νερό στο όνομά του!
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 χάρη στα τέρματα των Φορεστιέρι (9’) και Μάρεϊ (41’), ωστόσο οι «αλεπούδες» δεν κατέθεσαν τα όπλα! Ο Τζέιμς μείωσε σε 2-1 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (43’) και ενώ όλα έδειχναν ήττα, ο Ντρίνκγουοτερ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε στο τελικό 2-2!
Παρά την ισοπαλία, η ομάδα του Νάιτζελ Πίρσον παραμένει πρώτη και με διαφορά, καθώς έφτασε τους 67 βαθμούς, έντεκα περισσότερους από Μπέρνλι και ΚΠΡ.
Μια Μπέρνλι που επικράτησε εντός έδρας με σκορ 3-1 της Μίλγουολ και έπιασε στη 2η θέση τους «ρέιντζερς», οι οποίοι δοκιμάζονται τη Δευτέρα (10/2)  στην έδρα της Ντέρμπι (4η) στο σημαντικότερο από βαθμολογικής άποψης ματς της 30ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ.
Η Νότιγχαμ Φόρεστ παρέμεινε 5η, αφήνοντας όμως δύο βαθμούς στην έδρα της Μπλάκπουλ (1-1), ενώ η 6η Ρέντινγκ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ.