Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: Από το… σπίτι του ο Πισκουλίτσι!! (videos)

Θετικό ξεκίνημα στο Final της Αργεντινής πραγματοποίησε η Αρχεντίνος Τζούνιορς με 2-1 επί της Γοδόι Κρουζ υπό καταρρακτώδη βροχή.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μισό της σεζόν όντας στη ζώνη υποβιβασμού της τριετής κατάταξης, οπότε το Final είναι κρισιμότατο για αμφότερες. Στην προκειμένη, όμως, ο Λεονάρντο Πισκουλίτσι άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με μακρινό σουτ, το οποίο δεν μπόρεσε να ελέγξει ο Χόρχε Καράνζα, ενώ στο 59ο λεπτό ο Λούκας Κάνο διαμόρφωσε το 2-0. Ακολούθησε αποβολή του Χοσέ Φερνάντεζ στο 72ο λεπτό, αλλά με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ιβάν Ομπόλο, πριν παραδοθούν.
Με τρομερό ανάποδο ψαλιδάκι του Βαλεντίν Βιόλα στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Ρασίνγκ Κλουμπ, η οποία συνέχισε με γκολ του Γκάμπριελ Άουτσε και του υποσχόμενου Λουτσιάνο Βιέτο στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, ώστε να φτάσει σε 3-0 επί της Κολόν. Τέλος, οι Ολ Μπόις προηγήθηκαν με 1-0 στο 49ο λεπτό χάρη σε κεφαλιά του πρώην μέσου του Άρη, Χαβιέ Κάμπορα, αλλά αρκέστηκαν σε 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα, αφού ο Ροντρίγκο Ντεπέτρις ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.