Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014

Περιμένει τον Παναθηναϊκό… ορεξάτη!!

Η Αρμάνι άφησε πίσω της την ήττα από την Μπαρτσελόνα, επικράτησε στο Μιλάνο της Μάλαγα με 70-59 και περιμένει με… ανεβασμένη αγωνιστική διάθεση τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική.

Περιμένει τον Παναθηναϊκό… ορεξάτη!
Η Αρμάνι αντιμετώπιζε την Ουνικάχα για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας μέσα στο Μιλάνο.

Οι Ιταλοί επικράτησαν 70-59 και πλέον περιμένουν... ορεξάτοι τον Παναθηναϊκό για την μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπάνκι ήταν ο Λάνγκφορντ με 29 πόντους ενώ, από την πλευρά των φιλοξενούμενων ήταν o Κέινερ-Μέντλεϊ με 18 πόντους . Με την νίκη αυτή οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-3 στη διοργάνωση αντίθετα με την ομάδα του Πλάθα που έμεινε στο 3-4.

Η Ουνικάχα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ (2-0) με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Από εκεί και πέρα, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν ξαναπήραν ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Αρμάνι Μιλάνο με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ (14 πόντοι στο πρώτο μισό) είχε τον απόλυτο έλεγχο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-27.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ντράγκιτς με δυο πόντους μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (38-29). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους οχτώ (70-59) λίγο πριν το τέλος. Όμως τίποτα δεν άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού καθώς η Αρμάνι δεν είχε… όρεξη να αφήσει την Ουνικάχα να μπει στο ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ που είχε 29 πόντους κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα(62-54) και έκανε το 4-3 το σερί της στην διοργάνωση σε αντίθεση με την Ουνικάχα που έμεινε στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-27, 57-40, 70-59

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τσερέλα 1, Μέλι 6, Χάκετ 7, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29, Σάμουελς 10, Γουάλας, Λαβάλ 2, Μος 2, Τζέρελς 13

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ 2, Κάλογουεϊ, Σουάρεθ 6,Γκρέιντζερ 3, Βάσκεθ 1, Τούλσον 5, Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 3, Κέινερ Μέντλεϊ 18, Στίματς 13 Πηγή: sport-fm.gr