Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: Νέα ήττα και γκρίνιες για Μπόκα! (videos)

Ούτε στην τρίτη αγωνιστική του αργεντίνικου Final μπόρεσε η Μπόκα Τζούνιορς να «γευτεί» τη χαρά της νίκης και η απόλυση του Κάρλος Μπιάνκι μοιάζει πια ζήτημα χρόνου.
Στην προκειμένη έχασε με 1-0 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα, η οποία πανηγύρισε το «τρίποντο» χάρη σε κεφαλιά του Ροντρίγκο Εραμούσπε στο 56ο λεπτό. Σε άλλο ματς, οι Νιούελς Ολντ Μπόις αρκέστηκαν σε εκτός έδρας 1-1 με την Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα, αν και προηγήθηκαν στο 62ο λεπτό με πέναλτι του Μάξι Ροντρίγκεζ, αφού στο 68ο διαμορφώθηκε το 1-1 με αυτογκόλ του Γκαμπριέλ Χάιντσε. Τέλος, η Ροζάριο Σεντράλ έμεινε πίσω με 1-0 στο 6ο λεπτό λόγω γκολ του Ματίας Γκαρσία, αλλά κέρδισε με 3-1 τη Χιμνάσια Λα Πλάτα χάρη σε γκολ των Αλεχάντρο Ντονάτι στο 25ο, Φεντερίκο Καρίζο στο 64ο και Ουόλτερ Ακούνια στο 89ο.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.
12
Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014, στο οποίο έχει προκριθεί η Λανούς ως κάτοχος. Πέντε ομάδες πλην του υπερπρωταθλητή και της Λανούς θα πάρουν «εισιτήριο».