Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014

Το γιοφύρι της… Πόρτο!!

«Έχτιζε» τη νίκη για περίπου 70 λεπτά! Κι όμως η Αϊντράχτ κατάφερε σε ένα πεντάλεπτο να ισοφαρίσει σε 2-2 και να καταστρέψει τη… γέφυρα της Πόρτο προς τους 16 του Europa League!

Το γιοφύρι της… Πόρτο!
Ό,τι έχτιζε η Πόρτο για περίπου εβδομήντα λεπτά, καταστράφηκαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο!

Τόσο χρειάστηκε η Αϊντραχτ για να μπορέσει να σκοράρει δύο φορές και να φέρει στα ίσα (2-2) το παιχνίδι.

Μοιρασμένο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο πρώτος ποδοσφαιριστής που βρήκε στόχο ήταν ο Κουαρέσμα στο 44ο λεπτό. Στην πρώτη εμφάνιση σε παιχνίδι Europa League με ένα καταπληκτικό σουτ με φάλτσο άνοιξε το σκορ για την πορτογαλική ομάδα.

Στο 68ο λεπτό ο Βαρέλα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων καθώς βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά από το γύρισμα του Μαϊκόν και εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της γερμανικής ομάδας.

Η συνέχεια ήταν καταστροφική για την Πόρτο. Μπορεί να πίστευε ότι είχε βάλει θεμέλια αλλά αυτά «έπεσαν» μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά…

Στο 72’ ο Χοσελού σε ένα ξερό σουτ έκανε το 2-1 για την Αϊντραχτ η οποία ισοφάρισε στο 77ο λεπτό με αυτογκολ του Άλεξ Σάντρο…

Πηγή: sport-fm.gr