Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Ο Ηρακλής το τελευταίο εισιτήριο!

Την τελευταία αγωνιστική έπρεπε να περιμένει ο Ηρακλής για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλει οφ. Ο «γηραιός» επικράτησε της αδιάφορης Ζακύνθου με σκορ 2-1 και να ονειρεύεται... Σούπερ Λιγκ.

Ο Ηρακλής το τελευταίο εισιτήριο
Τελευταία αγωνιστική για τον βόρειο όμιλο της Football League και η εκκρεμότητα ήταν μια. Το τέταρτο εισιτήριο των πλει οφ ανόδου στην Σούπερ Λιγκ.

Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα για την τέταρτη θέση, όντας ένα βαθμό πάνω από την Αναγέννηση Καρδίτσας. Το μόνο που έμελε να κάνουν οι Θεσσαλονικείς, ήταν να νικήσουν και να τελειώσουν την διαδικασία από μόνοι τους αδιαφορώντας για το τι γινόταν στον άλλο αγώνα.

Πράγμα που συνέβη αφού ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 της αδιάφορης Ζακύνθου.

Τελικός ήταν για τον Ηρακλή ο αγώνας με την Ζάκυνθο και οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που όφειλαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο φουριόζοι. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ και οι αδιάφοροι νησιώτες φρόντισαν να τιμωρήσουν το κακό ξεκίνημα των αντιπάλων τους ανοίγοντας το σκορ με τον Σολφερίνο. Κάπου εκεί τα πράγματα πήραν «φωτιά». Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να κυνηγήσουν το γκολ, το οποίο για καλή τους τύχη ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, με τον Τσιλιανίδη.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο «Γηραιός» ξύπνησε για τα καλά και φόρτσαρε και για δεύτερο τέρμα. Έτσι στο 35’ ο Ονουάτσι πάτησε περιοχή, το μαρκάρισμα που έγινε ήταν άτσαλο και ο κ. Φωτιάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πορτουλίδης κάνοντας το 2-1, το οποίο έφερε την ανακούφιση και πάλι στην εξέδρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες έριξαν την απόδοσή τους. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν αυτό που ήθελαν, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Οι μόνες φάσεις, άξιες αναφοράς ήταν ένα δυνατό σουτ του Πορτουλίδη στο 63’και άλλη μια στο 77’, όταν ο Τσιλιανίδης σούταρε με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Έτσι, το 2-1 ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο μεταξύ, η Νίκη Βόλου πήρε την νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 1-0, πράγμα που σημαίνει ότι είχε ήδη
εγκαταλείψει την προσπάθειά της για την τέταρτη θέση.