Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Για τον έναν… εύκολα, για τον άλλον… δύσκολα!

Ο Άρης επικράτησε στην έδρα του Πανελευσινιακού με 75-61, για την 23η αγωνιστική της και έκανε ακόμα ένα βήμα για την είσοδο του στους 8. Δυσκόλεψαν την προσπάθειά τους για παραμονή οι φιλοξενούμενοι

Για τον έναν… εύκολα, για τον άλλον… δύσκολα
Ευκολότερα έγιναν τα πράγματα για τον Άρη όσον αφορά στην είσοδο του στα play offs της Α1 μπάσκετ τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου μετά την επικράτηση του στη Θεσσαλονίκη επί του Πανελευσινιακού με 75-61. Μάλιστα με την ήττα του ΚΑΟΔ από τον Απόλλωνα η ομάδα του Μίνιτς χτυπάει και την έκτη θέση. Αντίθετα για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα τα πράγματα δυσκόλεψαν στη μάχη της για παραμονή.

Όσο για το ματς; Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πήραν διαφορά στη δεύτερη περίοδο και από εκεί και έπειτα δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ασημακόπουλος ο κορυφαίος των νικητών. Ο Κάιλς ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Αλεξάνδρειο. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα, 17-15. Κάκιστο ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο για τους φιλοξενούμενους. Η αστοχία τους τους κόστισε, επέτρεψαν στον Άρη να τρέξει επιμέρους 18-2 και να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18 (35-17). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σκαραφίγκα ήταν να μειώσουν με σερί 7-0 σε 35-24, στο ημίχρονο.

Η ανάπαυλα έδωσε την ευκαιρία στον Πανελευσινιακό να ανασυγκροτηθεί. Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν» καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο επιθετικά όμως δεν ήταν εξίσου καλοί αμυντικά με το προβάδισμά για τους «κίτρινους» να διατηρείται έπειτα από 30’ στο +11, 58-47 (23-23 το επιμέρους). Απόλυτο έλεγχο είχε στην τελευταία περίοδο ο Άρης. Παίζοντας με λογική και συγκέντρωση οι παίκτες του Μίνιτς ξαναβρέθηκαν στο +18 (72-54), ενώ χαλάρωσαν στο τέλος έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη με την ομάδα της Ελευσίνας να μειώσει σε 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-24, 58-47, 75-61

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 6 (1), Πελεκάνος 6, Γκίκας 9 (1), Ασημακόπουλος 16 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Βεζένκοφ 8 (9 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 5 (1), Κάιλς 13 (1), Δημάκος, Τζόουνς, Φαγιέ 6 (12 ριμπάουντ), Φίσερ 2, Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7, Ούζας 12 (2), Μάντζαρης 8 (2)Πηγή: sport-fm.gr