Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Αυτοκτόνησε η Τσέλσι!!

Έβαλε τα χεράκια της (ή μάλλον το κεφάλι του ο Τέρι) κι έβγαλε τα ματάκια της η Τσέλσι! Ένα αυτογκόλ του αρχηγού έφερε ήττα απ’ την Κρίσταλ Πάλας (1-0) και σκότωσε πολλές απ’ τις ελπίδες για τίτλο!

Αυτοκτόνησε η Τσέλσι! (video)
Τρικλοποδιά στον… ίδιο της τον εαυτό έβαλε η Τσέλσι στη μάχη για τον τίτλο της Premier League!

Υποτιμώντας τη μαχητική Κρίσταλ Πάλας και σκοράροντας στη λάθος εστία, οι «μπλε» ηττήθηκαν 1-0 κι έδωσαν κάτι παραπάνω από… δικαιώματα στους υπόλοιπους διεκδικητές.

Κι αυτό διότι η απάντηση που… δε βρήκαν (παρόλο που πίεσαν) στο αυτογκόλ του Τέρι στο 52’, δεν επιτρέπει απλώς στη Λίβερπουλ να τους ξεπεράσει -εφόσον επικρατήσει αύριο της Τότεναμ. Αλλά δίνει και τη δυνατότητα στη Μάντσεστερ Σίτι (αν πάρει τα τρία λιγότερα ματς που έχει) να τους αφήσει έξι ολόκληρους πόντους πίσω της.

Ενώ όμως η Τσέλσι μπουρδουκλωνόταν στο Λονδίνο, η Σαουθάμπτον ήταν πολύ… ξεκάθαρη απέναντι στη Νιούκαστλ. Και ρίχνοντάς της για πλάκα τέσσερα γκολ, έφτασε σε μια ακόμα εντυπωσιακή νίκη στην έδρα της (4-0) και την ξεπερνούσε στη βαθμολογία.

Στα χαμηλότερα πατώματα του πίνακα όμως, έγινε το καλύτερο ματς της ημέρας -ίσως και τη χρονιάς. Γιατί η Κάρντιφ απάντησε -όταν δέχθηκε δυο γκολ στο δεκάλεπτο απ’ τη Γουέστ Μπρομ. Είδε τον κόσμο να φεύγει κάτω απ’ τα πόδια της -όταν ο Τιεβί σκόραρε στο 94’. Στάθηκε όμως… όρθια, ισοφαρίζοντας στο επόμενο λεπτό (!) και παίρνοντας βαθμό-χρυσάφι (3-3) στη μάχη της σωτηρίας.

Εκεί όπου η Σουόνσι πήρε βαθιά ανάσα, καθαρίζοντας με άνεση 3-0 τη Νόριτς και παίρνοντας απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη. Κι εκεί όπου η Στόουκ δεν… ασχολείται πλέον με το τι θα συμβεί, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια απέναντι στη Χαλ (1-0).