Κυριακή 9 Μαρτίου 2014

Σε περιπέτειες ο ΠΑΟΚ!

Σπουδαία νίκη με 3-1 πήρε η Λαμία επί του ΠΑΟΚ στην 19η αγωνιστική της Volleyleague, με τους Θεσσαλονικείς να κινδυνεύουν να μπουν σε… περιπέτειες.

Σε περιπέτειες ο ΠΑΟΚ
Την παρουσία της στην 8άδα της κανονικής διάρκειας εξασφάλισε η Λαμία επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ στην 19η αγωνιστική της Volleyleague.

Με τους Όλιεμαν, Λαβάγια να κάνουν πάρτι στην επίθεση και τους Εφραιμίδη, Ριζόπουλο να κρατούν την υποδοχή σε υψηλά επίπεδα η Λαμία ξέφυγε του δικεφάλου με 4 βαθμούς και επιπλέον εξασφάλισε και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Με την υποδοχή του να πάσχει, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο που διατήρησε στην αρχή του ματς και βρίσκεται πλέον σε αρκετά δύσκολη θέση, αφού κινδυνεύει να βγει και εκτός 8άδας.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και μετά το 5-5 έκανε σερί 3-0 με καλό σερβίς και αργότερα με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 16-10 κρατώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Αντίθετη εικόνα των δύο ομάδων είχαμε στο 2ο σετ με τη Λαμία να ξεφεύγει αυτή με 8-5. Διατήρησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 18-15 κι εκεί με κόντρα επιθέσεις και σερβίς από τον Όλιεμαν έκανε νέο σερί 3-ο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 (21-15).
Πάντως, καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 17-17. Ο Όλιεμαν έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση ο Λαβάγια έκανε μπλοκ σε κόντρα επίθεση του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο αποφάσεις των διαιτητών αλλά μετά το 19-17 η Λαμία δεν έκανε λάθος και κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ έριξε λευκή πετσέτα στο 4ο σετ όπου το 6-5 έγινε 11-5 με σερί 5-0 για τη Λαμία η οποία μέσα σε αποθέωση έφτασε στη νίκη με 25-12.

Τα σετ: 3-1 (20-25 25-18, 25-22, 25-12)

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλου.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Δεληκώστας): Λαβάγια 12 (10/11 επ, 2 μπλοκ), Βανς 7 (4/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Όλιεμαν 26 (20/32 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (επίθεση), Παπαδόπουλος, Ριζόπουλος 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 78% υπ - 44 % άριστες)/ Εφραιμίδης 78% υπ - 51% άριστες), Παπακυριακου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Καρβούνης

ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Παντακίδης 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λόουσον 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 48% άριστες), Στίγγας 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Μίλκοφ 11 (10/26 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 52% άριστες, ΜακΚίμπιν 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζελάτι 13 (11/24 επ, 1 ασσος, 1μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (1π λ - 44% υπ - 28% άριστες), Πιπέργιας, ΓεροβασιλείουΠηγή: sport-fm.gr