Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

Ρ-αγιο-(ς) Ροτσίτα!

Χάρη στο γκολ του Ροτσίτα, η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε με 3-2 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη Βασκονία για την Primera Division και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Ρ-αγιο-(ς) Ροτσίτα
Η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε 3-2 τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα», στο ματς που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική της Primera Division και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής, αφού βρέθηκε ισόβαθμη με τις Βαγιαδολίδ και Αλμερία στην προτελευταία θέση, ενώ μέχρι πρότινος βρισκόταν μόνη της εκεί, δείχνοντας πως μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις την παρουσία της και στο νέο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, οι Βάσκοι «πέταξαν στα σκουπίδια» τα «δώρα» που τους έκαναν οι Βιγιερεάλ και Μπιλμπάο και έμειναν στο -7 από την τέταρτη προνομιούχο θέση για τα Τσάμπιονς Λιγκ και στο -5 από την πρώτη πεντάδα, απειλούμενοι πλέον από τη Σεβίλλη, η οποία βρίσκεται τώρα στο -2 και ενδέχεται να τους «κλέψει» τη θέση στο Europa League.

Το ματς παίχτηκε στα ίσα μέχρι τέλους, με τον Ινίγκο Μαρτίνεθ να ανοίγει το σκορ στο 2’, τον Λαριβέι να ισοφαρίζει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 4’ και τον Πάρντο στο 45’ +1’ με πλασέ να «κλείνει» το ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47’, ο Μπαένα ισοφάρισε για τους Μαδριλένους και το 67’ ο Ροτσίτα με ωραία προσπάθεια και πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Θουμπικαράι, Ζαλντούα, Γκονζάλεθ (68’ Κανάλες), Ι.Μαρτίνεθ, Ανχελ, Ελουστόντο, Πάρντο, Βέλα, Πριέτο, Κάστρο (63’ Γκριεζμάν), Αγκιρέτσε

ΡΑΓΙΟ: Ρούμπεν, Αρμπίγια, Κάστρο, Γκάλβεθ, Ρατ, Σαούλ, Αντριάν, Ροτσίνα (80’ Βιέρα), Μπουένο (89’ Νάτσο), Φαλκουέ (72’ Λας), Λαριβέι