Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: Δεν έφτασε ο Έβερτον για Φλαμένγκο!! (videos)

Σε εντός έδρας 2-2 έμεινε η Φλαμένγκο με τη Μπολιβάρ για τη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Συνολικά η εμφάνιση των Βραζιλιάνων ήταν μέτρια, αλλά ο 25χρονος Έβερτον βρήκε δίχτυα στο 55ο και στο 66ο λεπτό ισοσκελίζοντας τα γκολ των Βολιβιανών στο 53ο λεπτό με τον Χοσέ Λουίς Καπντεβίλα και στο 73ο με τον Ρικάρντο Πεντριέλ. Πέρα από το παιχνίδι του όγδοου ομίλου, διεξήχθησαν δύο για το δεύτερο με τη Σαν Λορένζο να παραχωρεί 1-1 στην Ουνιόν Εσπανιόλα, καθώς το γκολ του Μάουρο Μάτος από το 21ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο 83ο από τον Αργεντινό Γκουστάβο Κανάλες στο 83ο, ενώ η Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε του Εκουαδόρ κατέβαλε την Μποταφόγκο με 2-1. Συγκεκριμένα, ο Κρίστιαν Νούνιεζ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Ζούνιορ Σορνόζα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στο 59ο ισοφάρισε προσωρινά ο Μπολιβάρ, ο οποίος στο 74ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη λόγω διαμαρτυριών έπειτα από απευθείας κόκκινη στον Έντιλσον, οπότε οι Βραζιλιάνοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες.
Δύο ματς έγιναν και για το τέταρτο γκρουπ με την Ατλέτικο Μινέιρο να προσεγγίζει το «3 στα 3», αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 8ο λεπτό λόγω γκολ του Μάρκος Μελγαρέχο, αφού ο Ζόσουε στο 21ο και ο Ζο στο 26ο πέτυχαν την ανατροπή, αλλά στο 87ο ο Σίλβιο Τοράλες ισοφάρισε σε 2-2 για την Κλουμπ Νασιονάλ ευστοχώντας σε πέναλτι. Από την πλευρά της, η Σαμόρα από τη Βενεζουέλα κέρδισε την Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε με 2-1 χάρη σε πέναλτι του Πέδρο Ραμίρεζ στο 58ο λεπτό και τέρμα του Χουάν Μανουέλ Φαλκόν στο 84ο, ενώ για τους Κολομβιανούς ισοφάρισε προσωρινά ο Τζόναθαν Κοπέτε στο 72ο.