Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014

Αργεντινή: Νέες «ζωγραφιές» από Νιούελς Ολντ Μπόις!! (videos)

Μία ακόμα ευρεία νίκη σημείωσαν οι Νιούελς Ολντ Μπόις διαλύοντας με 4-1 τη Βελέζ στην έκτη αγωνιστική του Final της Αργεντινής.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ ο Γκαμπριέλ Χάιντσε, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου οι Μίλτον Κάσκο και Κρίστιαν Ντίαζ «εκτόξευσαν» το σκορ στο 3-0. Ακολούθησε 3-1 με τον Ρομπέρτο Νάνι στο 79ο, αλλά στο 83ο αποβλήθηκε ο Φακούντο Καρντόζο των ηττημένων με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 88ο ο Βίκτορ Φιγκερόα βρήκε δίχτυα από το… σπίτι του. Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς κέρδισε την Ολίμπο με 2-0 χάρη σε γκολ του Χουάν Σάντζεζ Μίνιο στο 53ο λεπτό και πέναλτι στο 85ο λεπτό από τον Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, ο οποίος μόλις σήμερα επέστρεψε στη δράση.
Ακόμα, η Λανούς κατέβαλε τη Ρασίνγκ Κλουμπ με 1-0 χάρη σε γκολ του Φερνάντο Μπαριέντος στο 28ο λεπτό, ο οποίος είχε και δοκάρι, ενώ οι πρώην παίκτες της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο και Σεμπαστιάν Σάχα, ήταν βασικοί για την ομάδα τους. Τέλος, η Εστουντιάντες έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην κορυφή της Inicial, αν και προηγήθηκε στο 72ο λεπτό με τον Ρομάν Μαρτίνεζ, αφού αρκέστηκε σε εκτός έδρας 1-1 με την Μπελγκράνο λόγω πέναλτι του Σέζαρ Περέιρα στο 88ο.
3
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.