Πέμπτη 3 Απριλίου 2014

Προβάδισμα στο… καζάνι, ρεβάνς στο Καζάν!!

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Ούνικς στην κατάμεστη Kombank Arena με 63-52, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του Eurocup και απέκτησε το πάνω χέρι για τη ρεβάνς στο Καζάν.

Προβάδισμα στο… καζάνι, ρεβάνς στο Καζάν
Προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του Eurocup απέκτησε ο Ερυθρός Αστέρας. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στην κατάμεστη Kombank Arena του Βελιγραδίου με 63-52 την… ελληνική Ούνικς στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στους «4» της διοργάνωσης και έχουν το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς του Καζάν που θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη, 9 Απριλίου.

Την κακή τους απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης πλήρωσαν οι Ρώσοι.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές (Μπλάζιτς, Κάτιτς, Τζένκινς, Ντραγκίτεβιτς). Ο Γκάουντλοκ με 18π. ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους. Στους 2π. έμεινε ο Ζήσης, που είχε όμως 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 6π. πέτυχε ο Βουγιούκας και 5π. ο Καϊμακόγλου.

Όσον αφορά στο ματς; Ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μισό με τους γηπεδούχους ναι μεν να έχουν την απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ, την αστοχία τους από τα 6,75μ. όμως να μην τους επιτρέπει να ξεφύγουν (15-18, 35-33). Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές και με σερί 9-0 ξέφυγαν με 48-39, αλλά η ολιγωρία τους στην άμυνα επέτρεψε στην Ούνικς να απαντήσει με επιμέρους 9-2 και να μειώσει σε 50-48. Καθίζηση για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στην τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν σχεδόν οκτώ λεπτά (!) για να σκοράρουν με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -13 (61-48) με 2’22’’ να απομένουν. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για τον Ερυθρό Αστέρα που δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό, 63-52.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-33, 50-48, 63-52Πηγή: sport-fm.gr