Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014

Πήρε το ντέρμπι, δική του η κορυφή!

Ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λεμεσού, επικρατώντας εκτός έδρας της ΑΕΛ με 2-1 και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του κυπριακού πρωταθλήματος. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι.

Πήρε το ντέρμπι, δική του η κορυφή
Στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος επέστρεψε ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς νίκησε εκτός έδρας με 2-1 στο ντέρμπι με την ΑΕΛ και έφθασε τους 10 πόντους και με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι έμειναν στους επτά.

Η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο, με τους Λόπες (23’) και Σανγκόι (44’) να σημειώνουν τα γκολ της, ενώ στο 5’ είχε δοκάρι ο Σανγκόι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με δέκα παίκτες στο 72’, λόγω αποβολής του Σαρδινέρο, που είδε δεύτερη κίτρινη σε εκείνο το σημείο (η πρώτη ήταν στο 43’). Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντανιελζίνιο πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του.