Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Φαγέ βγαλμένος από ΝΒΑ!

Με ηγέτη τον Μοχάμεντ Φαγέ που έκανε πράγματα και θαύματα, το Ρέθυμνο επικράτησε 88-81 του Απόλλωνα, που για μεγάλο διάστημα του αγώνα είχε προβάδισμα στο ματς.

Φαγέ βγαλμένος από ΝΒΑ
Με έναν απίστευτο Φαγέ, να σημειώνει 20 πόντους, να μαζεύει 13 ριμπάουντ και να μοιράζει τέσσερις τάπες, το Ρέθυμνο, επικράτησε 88-81 του Απόλλωνα και έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Κάουνσιλ 17, Κράβιτς 15 και Άλεν με 13. Ελ Αμίν με 27 και Σκορδίλης με 19 κορυφαίοι για τους Αχαιούς.

H ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε με 10-9, αλλά κάπου εκεί στο 4’, ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων με πρωταγωνιστές τον Ελ Αμίν και τον Σκορδίλη, τους έφερε με οκτώ πόντους μπροστά 3:05 πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν με τον Κάουνσιλ να μαζέψουν την διαφορά με ένα επιμέρους 6-1 στο τέλος και να τελειώσει με 23-21 για τον Απόλλωνα η 1η περίοδος.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά μέχρι τέσσερις πόντους στην 2η περίοδο και προηγήθηκαν με 41-38 στο 18’, ωστόσο με ένα σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου, με ένα τρίποντο του Μπατή και ένα καλάθι του Σκορδίλη που έφτασε τους 11.

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πάλι μαζί στο σκορ, αλλά προς το φινάλε του δεκαλέπτου και μετά το 64-64 με ένα επιμέρους 2-7, ο Απόλλωνας έφτασε να προηγείται με 5 (66-71) με τον Ελ Αμίν να έχει φτάσει σε εκείνο το σημείο τους 25 πόντους και την 3η περίοδο να τελειώνει 68-71, με καλάθι του Φαγιέ.

Ο Άλεν με δύο δίποντα κάνει ένα μικρό σερί για το Ρέθυμνο με το σκορ να πηγαίνει στο 74-73, στο 34’ ενώ με τρίποντο του Φαγιέ, οι γηπεδούχοι παίρνουν κεφάλι με 79-75, 4:38 πριν το τέλος. Ο Απόλλωνας με δύο βολές του Ελ Αμίν μειώνει στον πόντο (80-79) 2:43 πριν το τέλος, ωστόσο ένα καλάθι του Κράβιτς και ένα του Κουμπούρα δίνουν αέρα πέντε πόντων στους γηπεδούχους, πριν μπει το ματς στο τελευταίο δίλεπτο. Άλλα δύο ζευγάρια βολών από Σχίζα και Κουμπούρα στο τελευταίο λεπτό, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ρεθύμνου με το σκορ να φτάνει στο 88-79, πριν ο Πεν διαμορφώσει το 88-81.

Tα δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81

Ρέθυμνο: Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάουνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγέ 20 (1) (13ριμπ.), Σίνης 4, Χίλαρης , Κράβιτς 15, Αλιχοτζιτς

Απόλλωνας Πατρών: Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1),Αντωνάκης, Μπατής 6(2), Ελ Αμίν 27 (6), Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής