Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

«Άλωσε» τη Γλυφάδα!!

Σημαντική νίκη για τον Φοίνικα Σύρου, που νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των ανδρών και έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

«Άλωσε» τη Γλυφάδα
Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της VolleyLeague και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, αφήνοντας την «Ένωση», που γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της, στην προτελευταία θέση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα Σύρου ήταν ο Τόμισλαβ Ντόκιτς και ο Ηλίας Λάππας, που σημείωσαν 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ, μετά την απώλεια του δεύτερου σετ με 30-28, κατέρρευσε. Στο δεύτερο και στο τέταρτο σετ, ο Χόρχε Ελγκέτα χρησιμοποίησε τον Σταύρο Κατσανεβάκη ως ακραίο, καθώς ο Ωρολογάς δεν αγωνίστηκε. Στα μέσα του δευτέρου σετ, ο Ράτκο Παβλίσεβιτς πέρασε εκτός τον Ντόκιτς και στη θέση του τον Αρβανίτη, γεγονός που έδωσε ...ώθηση στον Σέρβο διαγώνιο και, επιστρέφοντας στο ματς στο τέλος του σετ, ήταν ...διαφορετικός. Η απόδοσή του ανέβηκε κατά πολύ.

Σε όλο το δεύτερο σετ, που ήταν και το πιο καθοριστικό, ο Φοίνικας ήταν μπροστά στο σκορ με ένα-δυο πόντους, ενώ είχε όλα τα σετ μπολ. Το σετ κρίθηκε από άουτ επίθεση του Παγιάν και πλασέ του Λάππα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-16
2ο σετ: 6-8, 11-16, 20-21, 28-30
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 12-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-16, 28-30, 18-25, 12-25

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Οικονόμου 2 (2/5 επ, 48% υπ - 17% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (3/16 επ, 3 μπλοκ, 73% υπ - 45% άριστες), Παγιάν 22 (21/38 επ, 1 άσσος), Μπουρκόφσκι 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/8 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Ίλιτς 5 (5/7 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Κατσανεβάκης 4 (4/5 επ), Δημητρούδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 9 (4/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 22 (21/46 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 15 (11/17 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 11 (8/18 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 47% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 72% υπ - 39% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσσης

*Κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ και μετά το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί της ΑΕΚ ζητούσαν εξηγήσεις από τους παράγοντες της Ερασιτεχνικής για την κακή εικόνα που παρουσίασε η ομάδα τους.

O Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε πως: «Είμαι απογοητευμένος από την τροπή που πήρε το ματς. Πιστεύω ότι ήμασταν πολύ κοντά στο να προηγηθούμε 2-0 στα σετ. Δυστυχώς, το σετ χάθηκε στο σερβίς άουτ του Παγιάν. Μετά, η ομάδα κατέρρευσε. Οι παίκτες δεν έχουν ψυχολογία. Μετά από δυο-τρία λάθη, πέφτουν ψυχολογικά και μετά είναι πολύ δύσκολο να ανέβουν.
Κι εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω από τον πάγκο. Κοιτάζω και δεν βρίσκω τι αλλαγές να κάνω.

'Έφτασα στο σημείο να χρησιμοποιήσω τον Κατσανεβάκη ακραίο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Αυτή την εβδομάδα κάναμε μόνο δυο προπονήσεις, λόγω των προβλημάτων. Καταλαβαίνω πως νιώθει ο κόσμος, αλλά και αυτός θα πρέπει να καταλάβει ότι οι παίκτες είναι άνθρωποι και έχουν προβλήματα».

Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε πως: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί καταφέραμε να ‘γυρίσουμε’ το ματς. Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα. Στο δεύτερο σετ, χάσαμε για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή μας, αλλά στο τέλος μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Τα δυο επόμενα σετ πήραμε πιο εύκολα από ότι περιμέναμε. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια». *Πηγή: sport-fm.gr*