Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

Για… τουρισμό στην Πόλη!

Ένας αδιάφορος και ελλιπής Ολυμπιακός ηττήθηκε με 79-74 από τη Γαλατασαράι, με τους Τούρκους να συνεχίζουν στο TOP 16 της Ευρωλίγκας και να «πέφτουν» στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Ανεβαίνει ο Λοτζέσκι!

Για… τουρισμό στην Πόλη
Για τα... αξιοθέατα πήγε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη!

Αφού είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά και την πρόκριση, οι αδιάφοροι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 79-74 στο –κεκλεισμένων των θυρών- «Αμπντί Ιπεκτσί» από τη Γαλατασαράι, με την τουρκική ομάδα να παίρνει το «εισιτήριο» για το TOP 16 της Ευρωλίγκας και να «πέφτει» στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Αυτό που θα κρατήσει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος από την… εκδρομή της ομάδας του Πειραιά ήταν η εμφάνιση που Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντος και φαίνεται να βρίσκει τα… πατήματά του ενόψει του ντέρμπι με το «τριφύλλι». Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Βασίλης Σπανούλης και στους 10 ο Οθέλο Χάντερ. Από τη Γαλατά κορυφαίος ήταν ο Κάρλος Αρόγιο με 24 πόντους, με τους Γιανγκ (13 ριμπ.) και Μίτσοβ να προσθέτουν από 13 ο καθένας.

Ο Μπράιαντ Ντάστον υπέστη ένα ελαφρύ διάστρεμμα στην πρωινή προπόνηση πριν το τζάμπολ, ωστόσο στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο δεν υπάρχει καμία ανησυχία για την κατάστασή του.

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να… εκδηλώσουν επίθεση, σε αντίθεση με τον «καυτό» Αρόγιο, ο οποίος έκανε γρήγορα το 11-0. Ύστερα από περίπου τρία λεπτά, οι Πειραιώτες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι με τον Βασίλη Σπανούλη, με αποτέλεσμα να μαζέψουν τη διαφορά (11-7), με ισάριθμους πόντους του αρχηγού. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισαν να παίζουν και άμυνα και με τον Λοτζέσκι να έρχεται με όρεξη από τον πάγκο το ματς ήρθε στο καλάθι (18-16), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 20-18.

Η Γαλατά εξακολουθούσε να είχε το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα 2:30’’ της δεύτερης περιόδου, καθώς ο Ολυμπιακός στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνά του «έτρεξε» ένα σερί 9-0, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (27-31). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά μέχρι να ξεκινήσει τους… βομβαρδισμούς –έξω από τα 6,75μ.- ο Αρόγιο, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στο 35-33. Όμως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες επικεντρώθηκαν στην άμυνα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-36.

Όπως και στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά, με τη Γαλατά να κάνει ένα επιμέρους σκορ 12-4, σε τέσσερα λεπτά και να φτάνει στο +6 (48-42). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αδιάφοροι και το… έδειχναν, αφού και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμαζε σχήματα και πρόσωπα, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται στο 57-50.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, η Γαλατά έστειλε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-50), φτάνοντας ξανά στο +11 (63-52). Στο επόμενο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε για λίγο το… γκάζι και παίρνοντας ενέργεια από την καλή του άμυνα, έφτασε το ματς στον πόντο (65-64). Όμως, στη συνέχεια ο ρυθμός τους ελαττώθηκε και με την τουρκική ομάδα να «καίγεται» για τη νίκη, το ταμπλό στο άδειο «Αμπντί Ιπεκτσί» έγραφε στο τέλος 79-74 υπέρ των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Γιανγκ 13 (13 ριμπάουντ), Μίτσοφ 13 (1), Γκονλούμ 4, Πότσιους 11(2), Αρόγιο 24 (3), Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 10, Σπανούλης 11 (1), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 4, Ντάρντεν 6 (1), Λοτζέσκι 22 (4).