Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

Την πήρε μαζί της!!

Στο Eurocup θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία η Νεπτούνας, μετά τη συντριβή (103-65) της από την αδιάφορη Βαλένθια και τη νίκη της Γαλατασαράι επί του Ολυμπιακού.

Την πήρε μαζί της!
Σε ένα ματς «ζωής και θανάτου» για την ευρωπαϊκή της συνέχεια, η Νεπτούνας δεν… παρουσιάστηκε στο γήπεδο, γνωρίζοντας τη συντριβή με 103-65 από την αδιάφορη –και αποκλεισμένη- Βαλένθια. Έτσι, η λιθουανική ομάδα μαζί με τις «νυχτερίδες» θα συμμετέχουν στους «32» του Eurocup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, φάνηκε η διαφορά ποιότητες ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τη Βαλένθια να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (28-17). Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τις «νυχτερίδες» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +21 (52-31).

Η αναμέτρηση εξακολουθούσε να είναι παράσταση για έναν ρόλο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το 75-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Έτσι, αφού η Νεπτούνας δεν μπήκε ποτέ στο… παρκέ, το ροζ φύλλο πήγε στους Ισπανούς με το εμφατικό 103-65.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 52-31, 75-49, 103-65.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 10 (2), Νέντοβιτς 11 (3), Σάτο 11 (1 τρ.., 10ριμπ.), Ντούμπλιεβιτς 19 (2), Βίβες, Μαρτίνεθ 2, Λόντσαρ 15, Αγκιλάρ 13 (1), Χαρανγκόντι 20 (4), Πέρεθ, Γκουάρδια 2.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 5, Γκιρντζιούνας 3 (1), Σίνιτσα, Ντίμσα 2, Γκαΐλιους 15 (3), Σαρακάουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Σακούρ 4, Μπένσον 4, Ζαβάτσκας 11 (2), Βασίλιους 9 (2), Μπουτκεβίτσιους 8 (1).