Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

Αήττητη «αρκούδα»

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκλεισε μόνο με νίκες την πρώτη φάση στον β’ όμιλο της Ευρωλίγκας, αφού συνέτριψε με 88-53 και την Λιμόζ εντός έδρας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί και απέναντι στην Λιμόζ, με πρώτο σκόρερ και κορυφαίο της, τον Βιτάλι Φριτζόν να σημειώνει 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τη Λιμόζ, ο Σμιθ με 12.

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας συμβάδιζε στο σκορ με τη Λιμόζ στα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο κάπου εκεί ανέβασε ταχύτητα και κατάφερε να πάρει στο δεύτερο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου ένα προβάδισμα 12 πόντων, με τον Βιτάλι Φριτζόν να μπαίνει ζεστός στο ματς και να σημειώνει 11 πόντους στην πρώτη περίοδο με 3/3 τρίποντα και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο 29-17.

Μια προσωρινή αντίδραση της Λιμόζ με ένα 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, δεν είχε συνέχεια, από τη στιγμή που οι Μοσχοβίτες ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους και με ένα επιμέρους 16-4 μέχρι το τέλος της περιόδου, ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (45-27) για να τελειώσει με αυτό το σκορ, το πρώτο μέρος.

Σε αυτά τα επίπεδα διατηρήθηκε η διαφορά και στην 3η περίοδο, καθώς οι Ρώσοι δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα, διατήρησαν ένα προβάδισμα γύρω στους 20 πόντους. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σκληρή άμυνα με την διαφορά να πηγαίνει στους 35 με τρία απανωτά τρίποντα 1:36 πριν το τέλος (83-48), διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, σε αυτό το επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 45-27, 62-43, 88-53

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 5 (1), Τζάκσον 7 (1), Φριτζόν 19 (4), Βοροντσέβιτς 12 (2), Κάουν 7, Μαρκοϊσβίλι 10 (1), Χάινς 7, Στρεμπκόφ 6(2), Νίκολς 10 (2), Αστάπκοβιτς 5(1)

Λιμόζ: Σμιθ 12 (2), Βέστερμαν 4, Μοερμάν, Μπουνγκού – Κολό 8, Ζέρμπο 2, Τσικαμπούντ 8, Καμαρά 4, Μπατίστα 2, Κάρι 8 (2), Σάουθερλαντ 3, Πλεϊστεντ 2 *Πηγή: sport-fm.gr*