Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

«Φτερούγισε» η πρόκριση για Ολυμπιακό…!

Ο Ολυμπιακός έχασε 3-0 από την Φριντρισχάφεν στο κλειστό του Ρέντη και ουσιαστικά έχασε κάθε πιθανότητα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ

«Φτερούγισε» η πρόκριση για Ολυμπιακό…
Μετά από μία πολύ κακή εμφάνιση ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 (22-25, 23-25, 18-25) στου Ρέντη από την Γερμανική Φριντρισχάφεν στην 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Ένα αποτέλεσμα καταδικαστικό για τον στόχο της 2ης θέσης και παράλληλα της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ένα θαύμα για να πάρει την 2η θέση, αφού θέλει δύο «καθαρές» νίκες επί της Ποσογίλνιτσα (εντός) και της Καζάν στη Ρωσία και ταυτόχρονα ισάριθμες «καθαρές» ήττες της Φριντρισχάφεν από τις συγκεκριμένες ομάδες, δηλαδή οι ελπίδες του είναι μόνο μαθηματικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν προβληματικοί στην υποδοχή (39% άριστες) και απρόσμενα κακοί στην επίθεση (μόλις 39%), παίρνοντας 22 λιγότερους πόντους από την αντίπαλο τους (27 έναντι 49)!

Ο Ντιάτσκοφ ήταν εκτός κλίματος αγώνα με τραγικά ποσοστά σε υποδοχή (19%) και επίθεση (27%, 4/15).
Αντίθετα η Φιντρισχάφεν ήταν αποφασισμένη, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον πρώην «ερυθρόλευκο» πασαδόρο Σιμόν Τίσερ, αλλά και τους Κοντάριου (24 πόντοι, 56% επίθεση), Γκαούνα (11 πόντοι, 77% επίθεση).

Στα δύο πρώτα σετ το παιχνίδι ήταν κλειστό με τον Ολυμπιακό να κάνει «παιδαριώδη» λάθη σε κρίσιμα σημεία και να τα χάνει και τα δύο οριακά. Μετά την απώλεια του 2ου σετ οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν και η ανώτερη σε όλους τους τομείς Φριντρισχάφεν πήρε εύκολα το 3ο σετ και έφυγε από τον Πειραιά με την νίκη και το τρίποντο.

Διαιτητές: Μίκλοσιτς, Τοντόροβ

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Φριντριχσάφεν προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 18-25)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 4 (4/15 επ, 38% υπ - 19% άριστες), Προύσαλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 10 (9/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 64% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/7 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Γκάουνα 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντερεν 8 (8/14 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Τίσερ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γκούνθορ 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γκοντάριου 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκέιλερ 3 (3/8 επ, 44% υπ - 44% άριστες) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ - 44% άριστες)

Η βαθμολογία (σε 4 ματς)
1. Ζενίτ 12
2. Φριντρισχάφεν 7
3. Ολυμπιακός 3
4. Ποσογίλνιτσα 2

«Χωρίς ψυχραιμία»
Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Στεφάνου είπε: «Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, αλλά δεν δείξαμε την απαιτούμενη ψυχραιμία στις κρίσιμες μπάλες. Κρίμα που δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο, δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω και να γυρίσουμε στις καλές εμφανίσεις στο πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη».