Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

Αλμ(π)α πρόκρισης στην Πόλη!!

Η Άλμπα σημείωσε την 2η νίκη της και 1η εκτός έδρας στον 5ο όμιλο του Top 16, με την επικράτηση 75-65 σε βάρος της Γαλατασαράι.

Αλμ(π)α πρόκρισης στην Πόλη

Φουριόζα μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο η Γαλατασαράι, με αποτέλεσμα να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (9-2), περίπου στα μισά της περιόδου. Ωστόσο η Άλμπα κατάφερε να κλείσει γρήγορα την διαφορά με ένα 5-0 και να κατεβάσει στους δύο την απόσταση. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-18 για την Γαλατά, με τον Ζόραν Έρτσεγκ να έχει σημειώσει ήδη εννέα πόντους.

Με καλάθι του Γκιονλούμ και τρίποντο του Μίτσοφ, η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε να παίρνει ξανά μια καλή διαφορά που έφτασε τους 8 πόντους (28-20) στα 5’53’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως με μπροστάρη τον Μπάνιτς η Άλμπα μείωσε στον πόντο με 30-29 και με το ημίχρονο να τελειώνει με προβάδισμα δύο πόντων, υπέρ της Γαλατά (33-31).

Η Γαλατά προσπάθησε πάλι να πάρει ένα προβάδισμα για να μπορέσει να εδραιώσει μια καλή διαφορά στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου και προηγήθηκε 38-34 με τρίποντο του Μίτσοφ στο 22’, όμως η Άλμπα κατάφερε ν’ αντεπιτεθεί με μπροστάρη τον Ρέντινγκ σε αυτή την περίοδο, όπου σημείωσε 9 από τους 21 πόντους των Γερμανών σε αυτό το κομμάτι του ματς. Έτσι η 3η περίοδος, έκλεισε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων για την Άλμπα (48-52).

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το 35’ όταν και σημειώθηκε η τελευταία ισοπαλία με 58-58. Μακ Λιν και Ραντόσεβιτς ανοίγουν την διαφορά στο +4 για τους Γερμανούς, η Γαλατά μειώνει σε 60-62, όμως ένα σερί 8-0 ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη, με τρίποντα από Ρέντινγκ και Στογιανόσκι και ένα δίποντο του Μακ Λιν για το 60-70. Πέντε απανωτοί πόντοι του Έρτσεγκ με δύο βολές και ένα τρίποντο μείωσαν την διαφορά ως τους πέντε (65-70), όμως ο Ρέντινγκ με δύο βολές και ο Κινγκ με ένα τρίποντο, σφράγισαν τη νίκη των Βερολινέζων με 75-65 μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί».

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 33-31, 48-52, 65-75

Γαλατασαράι:Κάρτερ 13, Γιανγκ 7, Έρτσεγκ 19 (3), Μίτσοφ 15 (4), Γκονλούμ 2, Πόσιους 5 (1), Νικόλοφ, Μάριτς, Γκιουλέρ 4

Αλμπα: Γκίφεϊ, Κινγκ 11 (3), Άκπιναρ, Βάργκας 3 (1), Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 16 (2), Στογιανόφσκι 8 (2), Ρένφροου 5 (1), Χάμοντς 4, ΜακΛιν 8 (7ριμπ.), Ραντόσεβιτς 8 *Πηγή: sport-fm.gr*