Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

Είχε καλύτερο Κονέ η Νάπολι!! (video)

Με νύχια και με δόντια πέρασε στους «8» του Κυπέλλου η Νάπολι. Ο Κονέ οδήγησε με γκολάρα την Ουντινέζε (έπαιζε με 10) στα πέναλτι, όπου τελικά χαμογέλασαν οι παρτενοπέι (1-1 κ.α, 2-2 παρ, 5-4 πεν.).

Είχε καλύτερο Κονέ η Νάπολι! (video)
Με... μπόλικο ιδρώτα αλλά και τύχη πήρε το εισιτήριο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ιταλίας η Νάπολι. Η Ουντινέζε δεν παρέδωσε τα όπλα στο «Σαν Πάολο» ούτε όταν έμεινε με δέκα και έπαιξε, χάρη στο πανέμορφο γυριστό του Κονέ, μέχρι τέλους την πρόκριση, την οποία τελικά έχασε στα πέναλτι (1-1 κ.α, 2-2 παρ, 5-4 πεν.).

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν φάτσα με το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό, όμως ο Μέρτενς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από την «άσπρη βούλα». Η Νάπολι κυριάρχησε, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά οι παίκτες του Μπενίτεθ δεν σημάδευαν σωστά. Κάπως έτσι ήρθε η τιμωρία. Ο Τερό έπειτα από αντεπίθεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα «παγώνοντας» το «Σαν Πάολο». Ευτυχώς για τη Νάπολι η αντίδραση ήρθε σχεδόν άμεσα, αφού στο 65’ ο Ζορζίνιο ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι κάνοντας το 1-1. Τα χειρότερα συνεχίστηκαν για την Ουντινέζε καθώς τρία λεπτά αργότερα (68’) έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βίντμερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι «παρτενοπέι» ήθελαν καθαρίσουν το ματς, στο οποίο είχε περάσει και ο Παναγιώτης Κονέ, όμως δεν βρήκαν λύση παρά την ασφυκτική πίεση και το 90λεπτο δεν έβγαλε νικητή. Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης πήρε το όπλο του ο Μάρεκ Χάμσικ (99’) βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Την τελευταία λέξη όμως την είπε ο διεθνής μεσοεπιθετικός, που στο 105’ έκανε το 2-2, χάρη στο οποίο το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι. Εκεί χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι καθώς ο Αντουχάρ έπιασε την εκτέλεση του και ο Ιγκουαΐν «κλείδωσε» την πρόκριση με 5-4.