Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

«Όργια» ΤΣΣΚΑ και Ντε Κολό!!

Δεν παίζεται η ΤΣΣΚΑ! Με τον ασύλληπτο Ντε Κολό να σταματά στους 28 πόντους(!) με 11/11 σουτ (14 ασίστ Τεόντοσιτς), η ομάδα του Ιτούδη... σάρωσε την Μάλαγα με 101-74 και παραμένει αήττητη στο Top-16.

«Όργια» ΤΣΣΚΑ και Ντε Κολό!

Έτσι έκαναν το 4x4 στον όμιλο του Ολυμπιακού και δείχνουν πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 11/11 σουτ(!), ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν από 13 οι Κάουν, Νίκολς και Τεόντοσιτς.

Για τους Ανδαλουσιάνους (0-4 το ρεκόρ τους) από 11 πόντους είχαν Τόμας και Κουζμίνσκας, ενώ ο Βασιλειάδης σταμάτησε στους 10 σε περίπου 17’, έχοντας όμως σιγήσει απ’ τη δεύτερη περίοδο και μετά.

Σε προσωπικό διαγωνισμό μεταξύ Βοροντσέβιτς και Βασιλειάδη είχαν εξελιχθεί τα πρώτα λεπτά (5 και 8 πόντους αντίστοιχα) με τον Έλληνα φόργουορντ να είναι… μαγικός και να δίνει το προβάδισμα στη Μάλαγα (10-12). Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ή για την ακρίβεια οι Ντε Κολό και Τεόντοσιτς είχαν αρχίσει να «ζεσταίνονται», φορτώνοντας το καλάθι των Ισπανών, ωστόσο κι αυτοί διατηρούνταν σε θεωρητικά… καλή απόσταση, με την περίοδο να κλείνει στο 31-26 υπέρ των Ρώσων.

Η Ουνικάχα… δεν μασούσε -προσωρινά- απ’ τη δεδομένη διαφορά ποιότητας και φαινόταν έτοιμη να βγάλει το… λάδι στην ομάδα του Ιτούδη (34-33). Όταν όμως Ντε Κολό και Κάουν είναι… αψεγάδιαστοι (μην έχοντας χαμένο σουτ), τότε είναι φυσιολογικό η διαφορά να ανοίξει και οι γηπεδούχοι να προηγηθούν για πρώτη φορά με 11 (44-33). Όσο και να προσπαθούσαν να μειώσουν οι παίκτες του Πλάθα, κάθε φορά υπήρχε… απάντηση. Και τα δύο σερί τρίποντα από Βοροντσέβιτς και Τεόντοσιτς στο φινάλε του πρώτου μέρους, έδωσαν διαφορά ασφαλείας στην ΤΣΣΚΑ, με το 54-41 στο 20’.

Ο Τεόντοσιτς με Ιτούδη είναι… άλλος Τεόντοσιτς. Και έχοντας φτάσει ήδη τις 8 ασίστ(!), ήταν αναμενόμενο πως με τέτοιο τάισμα, οι Μοσχοβίτες θα… άνοιγαν τα φτερά τους. Όπως κι έγινε, ξεφεύγοντας με 16 (61-45) και δείχνοντας πως δεν πρόκειται να αφήσουν τη νίκη να χαθεί. Προφανώς η Μάλαγα δεν είχε άλλες λύσεις κι άλλα «κόλπα» για να αντιμετωπίσει τα… χαρτιά των Ρώσων. Και με τέτοιο βράδυ που ήταν ο Ντε Κολό (μην έχοντας χάσει σουτ και μετρώντας ήδη 23 πόντους!), η ομάδα του Έλληνα κόουτς δεν αρκούταν απλά στη νίκη, αλλά το 75-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδινε στίγμα θριάμβου.

Ο Γάλλος ήταν πραγματικά… ασύλληπτός. ΔΕΝ έχανε σουτ! Και με τη βοήθεια του «αθόρυβου» Νίκολς, η ΤΣΣΚΑ έγραψε το +29 (86-57). Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως διαδικαστικά. Περισσότερο ενδιαφέρον είχε αν ο Ντε Κολό θα χάσει σουτ και το αν οι γηπεδούχοι θα φτάσουν την 100άρα. Το πρώτο δεν έγινε (11/11) και το δεύτερο έγινε, με το τρίποντο του Ζοζούλιν να γράφει 101 απ’ τη μία πλευρά του ταμπλό και τις βολές του Βασιλειάδη στο… νήμα να γράφουν το 74 στην αντίπερα όχθη!

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 54-41, 76-52, 101-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 28 (11/11 σουτ), Τεόντοσιτς 13 (14 ασίστ), Φριτζόν 3, Νίκολς 13, Τζάκσον 4, Μαρκοϊσβίλι 3, Ζοζούλιν 6, Βοροντσέβιτς 9, Κάουν 13, Χάινς 9

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 4, Ενγκιράν 2, Βασιλειάδης 10, Τόουλσον 7, Τόμας 11, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 10, Κουζμίνσκας 11, Στέφανσον 4, Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 3 *Πηγή: sport-fm.gr*