Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

Επιμένει εκτός έδρας η Φενέρ του Ζοτς!!

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τη Φενέρμπαχτσε, αφού επικράτησε με 82-71 για τον 6ο όμιλο του Top 16 της Ευρωλίγκα με τον Νίκο Ζήση, στη γραμμή των διακριθέντων.

Επιμένει εκτός έδρας η Φενέρ του Ζοτς
Ο Γιάν Βέσελι με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες ήταν ο κορυφαίος της Φενέρ, στην επικράτησε με 82-71 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Για τους νικητές άλλους 14 πρόσθεσε ο Μπιέλιτσα, ενώ από 11 είχαν Ζήσης, Μπογκντάνιβιτς και Σαβάς. Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ είχε 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, σε 29:35.

Η Φενέρ προσπάθησε να πάρει κεφάλι από την αρχή στον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 10-13 στο 5’ με τον Ογκούς Σαβάς να σημειώνει τους εννέα πόντους. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα να σκοράρουν για την φιλοξενούμενη, αλλά και τον Ζήση σε πολύ καλή βραδιά, ενώ Μπρουκς και Τζεντίλε επωμίστηκαν το βάρος στο σκοράρισμα για την γηπεδούχο. Τελικά με ένα μικρό σερί 4-0 η Ούλκερ πήρε κεφάλι στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Ζήση να έχει σημειώσει ήδη 5 πόντους και να έχει μοιράσει δύο ασίστ.

Με τρίποντο του Κλέιζα η Αρμάνι φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία με 29-29 στο 13’, όμως η ενεργοποίηση του Βέσελι με τους επτά πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά και η πολύ καλή απόδοση του Ζήση και σε αυτή την περίοδο, έφερε την Φενέρ να προηγείται με πέντε στο ημίχρονο, ενώ ο Έλληνας διεθνής γκαρντ είχε φτάσει ήδη τους εννέα πόντους, με τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα ριμπάουντ στα μισά του αγώνα.

Ο Μπρουκς με δύο απανωτά καλάθια θέλησε να δώσει μια ώθηση στην Αρμάνι με την εκκίνηση της 3ης περιόδου, για να φτάσει την διαφορά στον πόντο, ωστόσο με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα ν’ αναλαμβάνει δράση, η Φενέρ έφτασε στο +7 με καλάθι του Ζήση (47-54) στο 25’. Κατάφερε να κρατήσει σε αυτά τα επίπεδα περίπου την διαφορά σε όλο το δεκάλεπτο, με τον Γιαν Βέσελι με κάρφωμα να διαμορφώνει στο τέλος της περιόδου το 54-63.

Στο 32’ ο Γκάουντλοκ κάνει το 56-66 για την μέγιστη τιμή στο προβάδισμα της Φενέρ. Με ένα προσωπικό 5-0 του Μος, η Αρμάνι μειώνει στους 5 (65-70) στο 34’, αλλά η διαφορά ξαναπάει στους εννέα με καλάθια των Μπιέλιτσα και Βέσελι (65-74). Ένα καλάθι και φάουλ (4ο του Ζήση) στα 3:57 πριν τη λήξη πάει το ματς στο 68-74, ενώ ο Τζεντίλε στο 3:32 μειώνει στους 4 (70-74). Κάπου εκεί δύο απανωτά καλάθια, του μεγάλου πρωταγωνιστή του αγώνα, Γιαν Βέσελι έκαναν το σκορ 70-78, για εδραιωθεί η δεύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Ζοτς στο φετινό Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 38-43, 54-63, 71-82

Αρμάνι: Ράγκλαντ 1, Μπρουκς 24 (2), Τζεντίλε 14 (1), Μέλι 5 (1), Κλέιζα 7 (1), Τζέιμς 6, Χάκετ 12, Σάμουελς 2, Μος

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλοκ 8 (1), Ζήσης 11 (1), Μπιέλιτσα 14, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 11 (2τριπ., 8 ασίστ) Μαχμούτογλου, Σαβάς 11, Ζόριτς 2, Βέσελι 15, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 8 *Πηγή: sport-fm.gr*