Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Σενεγάλη για... πρόκριση!

Κοντά στην πρόκριση στη φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής βρίσκεται η Σενεγάλη μετά το βαθμό που πήρε (1-1) στην αναμέτρησή της με τη Νότια Αφρική.

Σενεγάλη για... πρόκριση
Προβάδισμα για την κατάληψη μιας εκ των δυο πρώτων θέσεων που οδηγούν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής πήρε η Σενεγάλη μετά την ισοπαλία (1-1) με αντίπαλο τη Νότια Αφρική.

Το σκορ άνοιξε ο Μανίσα για τους Νοτιοαφρικάνους με προβολή στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ, αφού ο Εμπότζι στο 60’ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Στη συνέχεια η Σενεγαλέζοι πίεσαν πολύ για να φτάσουν στη νίκη, αλλά οι Εντόι και Εμπότζι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

South Africa vs Senegal 1-1 All Goals... από footballTV

Έτσι η Σενεγάλη πήρε «κεφάλι» στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης, καθώς προηγείται με τέσσερις βαθμούς, ενώ δύσκολα έχουν γίνει τα πράγματα για τη Νότια Αφρική που βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις ένα πόντο.