Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Διασυρμός για την Εφές!!

«Έρμαιο» στις ορέξεις της Νίζνι έπεσε η Αναντολού Εφές, με την ομάδα του Νόβγκοροντ να φτάνει στη νίκη με το εντυπωσιακό 109-90, για την 4η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Διασυρμός για την Εφές!

Έξι παίκτες για τους γηπεδούχους τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Παραχούσκι να ήταν πρώτος σκόρερ και να σταματά στους 27, τον Τόμπκινς να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Ρότσεστι να είχε 19 πόντους και 15 ασίστ!

Από το… ναυάγιο της Εφές «διασώθηκε» ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 15 πόντους, αλλά και οι Κρστιτς και Λάσμε που είχαν από 13 ο καθένας. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε από την πλευρά του 9 πόντους.

Μάλιστα, η ομάδα του Νόβγκοροντ πλησίασε το ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο με τους 65 που πέτυχε, με την πρωτιά να ανήκει στην Κίντερ Μπολόνια από το 2000, με 66.

Από τα πρώτα λεπτά η Νίζνι ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο, με την υπέρ της διαφορά να παίρνει συνεχώς την… ανιούσα. Ο Τέιλορ Ρότσεστι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Εφές, με τη ρωσική ομάδα να ήταν στο +10 (28-18) στα μισά της περιόδου.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δυσκολεύονταν αρκετά στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στο +15 (25-15), με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν στο 31-21. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε η Νίζνι και στη δεύτερη περίοδο, με την υπέρ της διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 23 πόντους (59-36), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Μπαγκάτσκις να βρίσκεται στο +18 (65-47).

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε κάτι για την Εφές, με τη Νίζνι να το εκμεταλλεύεται αυτό και να φτάνει στο +25 (76-51). Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να «ροκανίζεται» στους 17 πόντους (88-71). Το… πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 109-90.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 65-47, 88-71, 109-90.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παρακχούσκι 27, Αντόνοφ 10 (2), Πατσάτσια 2, Κοστόφ 12 (2), Κίνσεϊ 16, Ρότσεστι 19 (1/2τρ.,15ασ.), Κρίβοσιβ 2, Τόμπκινς 21 (2).

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 8 (1), Περπέρογλου 9 (1/3τρ., 2/2β., 1ρ., 4ασ.), Σάριτς 8 (1), Ντρέιπερ 7 (1), Κρστιτς 13, Λάσμε 13, Κορκμάζ 8 (1), Τζανινγκ 3 (1), Μπιέλιτσα Μ. 15 (3). *Πηγή: sport-fm.gr*