Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Δαγκωτό… Σπανούλης!!

Σπανούλης for president! Με τον «Kill Bill» να κάνει αρχηγική… παρέμβαση (27π.) στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε (76-64) τη Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ και έκανε το 4/4 στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Δαγκωτό… Σπανούλης!
Στα… δύσκολα βγήκε ο αρχηγός!

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης τον πήρε από το… χέρι στο δεύτερο μέρος, ανοίγοντάς του το δρόμο για τη νίκη (76-64) και το 4/4 στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Στους 27 πόντους σταμάτησε ο «Kill Bill», με τον Οθέλο Χάντερ να προσθέτει από την πλευρά του άλλους 14, αλλά και να μαζεύει και 7 ριμπάουντ. Από τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Άνταμς και Σενγκέλια με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η κακή άμυνα του Ολυμπιακού, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στη Λαμποράλ να ξεκινήσει δυνατά στο ματς και να προηγηθεί 9-3. Περίπου στα μισά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξαν» την άμυνά τους και αντλώντας ενέργεια, έτρεξαν το γήπεδο, κάνοντας ένα σερί 7-0 (10-9). Όμως, η αντεπίθεση των Πειραιωτών δεν είχε συνέχεια, λόγω της αστοχίας τους, με τους Ισπανούς να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος (11-16). Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν ξανά την κατάσταση, αλλά έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ (17-18).

Η δυσκολία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια (0/6), αλλά από την άλλη η ευστοχία της Κούτσα έξω από τα 6,75μ. με τον Άνταμς, την έστειλαν στο +7 (19-26), στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η επιπολαιότητα των «ερυθρολεύκων» στην επίθεση συνεχιζόταν και με τους Τιγί και Μπέρτανς να έχουν έρθει… ζεστοί από τον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (25-35), περίπου 1:30 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πέτγουεϊ πέτυχε το πρώτο τρίποντο των Πειραιωτών, ύστερα από δέκα προσπάθειες (!), αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να «ροκανίσει» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (28-37).

Οι… παθογένειες του πρώτου ημιχρόνου, στην άμυνα και την επίθεση του Ολυμπιακού, συνεχίστηκαν και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τη Λαμποράλ Κούτσα να ήταν στο +10 (35-45). Όμως, η «ερυθρόλευκη» περιφέρεια… ξύπνησε στη συνέχεια και έτσι η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (43-47), ενώ με τον Σπανούλη να έχει πάρει… μπρος για τα καλά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη 54-53.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε –απόντος του Σπανούλη- με το γκάζι… πατημένο στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κάνει ένα γρήγορο σερί 8-0 και να πάει στο 62-53. Ωστόσο, ούτε το… τάιμ άουτ του Ναβάρο δεν τους σταμάτησε και αφήνοντας την Κούτσα χωρίς καλάθι για περίπου πέντε λεπτά (!), η διαφορά «εκτοξεύθηκε» για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο +14 (67-53). Πλέον, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τους Ισπανούς, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7(1), Χάντερ 14 (7 ριμπάουντ), Ντάνστον 7(7 ριμπάουντ), Σπανούλης 27(4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7(2), Κατσίβελης, Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5(1).

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Ανταμς 12(2), Τζέιμς 4, Αιβερσον 6(8 ριμπάουντ), Κοζέρ 3, Τίλι 6, Σαν Εμετέριο 4, Μπέγκιτς 8(9 ριμπάουντ), Μπέρτανς 6, Χάνσμπροου 5(1), Σενγκέλια 10. *Πηγή: sport-fm.gr*