Δευτέρα 6 Απριλίου 2015

Αμέσως θα σε «μυριστεί»...!!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος σχολιάζει στο sport-fm.gr για τον τρόπο με τον οποίο έχασε ο Ολυμπιακός στα Γιάννινα.

Αμέσως θα σε «μυριστεί»...

• Τότε που με διαφορά πραγματικά μισού λεπτού (!), από τη μία ο Στρούνα πρώτα έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής της εστίας του ΠΑΣ στην κεφαλιά του Κασάμι και μετά έσωσε πάλι το 2-2 στην σέντρα σουτ του Μπενίτες στην εξέλιξη της φάσης κι από την άλλη στην κόντρα επίθεση του ΠΑΣ έκανε το 3-1 ο Ακόστα και τέλειωσε το ματς.

• Όμως, κατά βάση το ματς το έχασε ο Ολυμπιακός με τον τρόπο που μπήκε στο παιχνίδι. Ξέρετε τι έκαναν οι ποδοσφαιριστές του στα πέντε πρώτα λεπτά; Να σας πω εγώ.

• Ο Μποτία έδιωξε δύο φορές κι έστειλε την μπάλα πάνω σε αντίπαλο, δίνοντας ευκαιρία στον ΠΑΣ για «δεύτερες» επιθέσεις…

• Ο Φορτούνης έδωσε τρεις φορές την μπάλα σε αντίπαλο!

• Ο Μαζουακού έκανε τρεις «σκοτωμένες» μπαλιές σε συμπαίκτες του κι άλλες δύο φορές πάσαρε στο…αράουτ.

• Ο Μιλιβόγεβιτς έκανε άλλες δύο τέτοιες «σκοτωμένες» πάσες σε συμπαίκτες του, δηλαδή πάσες για να χαθεί η μπάλα.

• Ο Σιόβας μία φορά πέταξε την μπάλα στο…αράουτ κι άλλη μία γύρισε άσχημα την μπάλα πίσω στον γκολκίπερ.

• Προσέξτε, όλα αυτά μέσα σε πέντε λεπτά. Στα πέντε πρώτα του παιχνιδιού! Πέντε διαφορετικοί παίκτες, δηλαδή η μισή ομάδα, έκανε 14 λάθη!

• Όταν μπαίνεις έτσι στο παιχνίδι, σε μία έδρα σκληρή και δύσκολη, δεν θα έχεις καλή τύχη. Τέλος!

• Είναι σα να λες στον ΠΑΣ ότι σήμερα δεν ήρθες να «σκοτωθείς» για τη νίκη. Σα να τον προσκαλείς να σε νικήσει. Ο αντίπαλος σε «μυρίζεται» αμέσως, νιώθει έτσι όπως σε βλέπει ότι σήμερα έχει την ευκαιρία του να σε σκοτώσει αυτός, αφού εσύ δεν ήρθες να «σκοτωθείς» για τη νίκη. Σε αισθάνεται ευάλωτο και του δίνεις εσύ με αυτό τον τρόπο ψυχολογία να σε κερδίσει.

• Τέτοια παιχνίδια, με σκληροτράχηλες ομάδες, κερδίζονται από τα αποδυτήρια. Η μαγκιά δεν είναι να μπεις στους Ζωσιμάδες έτσι όπως μπήκε ο Ολυμπιακός, έχοντας +8 από τον Παναθηναϊκό. Η μαγκιά είναι να έχεις όχι +8, αλλά +18 και να μπεις δυνατά και μαγκιόρικα για να κερδίσεις και να το κάνεις +21... *Πηγή: sport-fm.gr*