Παρασκευή 1 Απριλίου 2011

Διακοπή στην Γερμανία!!

Το παιχνίδι της Ζανκτ Πάουλι με την Σάλκε (κέρδιζε 2-0) διακόπηκε στο 88' όταν οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν αντικείμενα στον βοηθό, με υπόδειξη του οποίου είχε ακυρωθεί νωρίτερα γκολ! Γερμανός και όχι Έλληνας ο διαιτητής, δεν το σκέφτηκε πολύ και πήγε αμέσως στα αποδυτήρια!
Η υπόδειξη του βοηθού στο 64’ να ακυρώσει γκολ της Ζανκτ Πάουλι, και ενώ το σκορ ήταν στο 0-1 για την Σάλκε, ήταν και αυτή που εξόργισε τους οπαδούς των γηπεδούχων! Τρία λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν τελειώσει (οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν 2-0), έπεσαν τα πρώτα αντικείμενα, ένα εκ των οποίων τραυμάτισε ελαφρώς τον βοηθό. Στην Ελλάδα, θα γίνονταν επί ώρες διαβουλεύσεις για το αν θα συνεχιζόταν το παιχνίδι. Στην Γερμανία, ο διαιτητής δεν το σκέφτηκε πολύ. Μετά από λίγα λεπτά κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια διακόπτοντας το παιχνίδι!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Σάλκε ήθελε πάση θυσία τη νίκη καθώς η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη είχε μειωθεί επικίνδυνα (στο +5). Ο Ράνγκνιγκ ντεμπούταρε για δεύτερη φορά (είχε καθίσει στον πάγκο του συλλόγου και την σεζόν 2004-05) και είδε τους παίκτες του να παίρνουν το καθοριστικό τρίποντο κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-0 την νεοφώτιστη (μένει μόνο να επικυρωθεί και τυπικά η νίκη)

Το σκορ άνοιξε στο 26’, όταν ο Φαρφάν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ραούλ με ωραία κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γκελζερκίρχεν. Στο 66’, και ενώ στην προηγούμενη φάση η Ζανκτ Πάουλι πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ (από τον βοηθό που στην συνέχεια τραυματίστηκε), ο Περουβιανός ήταν και πάλι ο δημιουργός, με τον Ντράξλερ με προβολή να κλειδώνει το παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καλά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Ζανκτ Πάουλι, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν με εννιά παίκτες το ματς λόγω της απευθείας κόκκινης που είδε ο Μπάρτελς στο 78’ για μαρκάρισμα στον Φαρφάν. Σε όλα τα 88 λεπτά έπαιξε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, που είδε την κίτρινη στο 69’, εκτός αποστολής Χαριστέας και Πλιάτσικας.