Τρίτη 27 Δεκεμβρίου 2011

Πάρτι; Ε... πάρ’ τη!!

Πάρτι; Ε... πάρ’ τη!
Η γιορτή των Μάβερικς για την ανάρτηση του μπάνερ του πρωταθλήματος μετατράπηκε σε «κηδεία». Το Μαϊάμι σέρβιρε... κρύο το πιάτο της εκδίκησης στο κοινό του Ντάλας για την απώλεια του τίτλου νικώντας τους πρωταθλητές με 105-94, αλλά με τη διαφορά να φτάνει και στο +35. Στο πρώτο ματς της σεζόν, Νικς-Σέλτικς 106-104. Νίκη με τρομερή ανατροπή για Μπουλς επί των Λέικερς.

Το ματς...

Το Μαϊάμι μπήκε αποφασισμένο να χαλάσει τη γιορτή των Μάβερικς από το πρώτο λεπτό. Ουέιντ και Λεμπρόν σκόραραν με κάθε τρόπο, ο Τζέιμς Τζόουνς «πυροβολούσε» από την περιφέρεια, και οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ επέβαλαν το δικό τους νόμο στο παρκέ. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δωδεκαλέπτου η διαφορά ήταν ήδη στους 13, 24-11, με... σταθερά ανοδικές τάσεις. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι-εμφανώς εκτός φόρμας-σκόραρε μόνο με βολές και ήταν πολύ άστοχος, όπως και ο Λαμάρ Όντομ που έμοιαζε να ψάχνει ακόμη το ρόλο του στην ομάδα. Κάπως έτσι η Χιτ βρέθηκε στο +26 (56-33), λίγο πριν το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με 62-41 χάρη σε δύο τρίποντα του Τζέισον Κιντ.

Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Μετά από πέντε λεπτά στο τρίτο δωδεκάλεπτο, η διαφορά είχε φτάσει στους 35 πόντους (78-43) με τους δύο σταρ του Μαϊάμι να κάνουν όργια στο παρκέ. Μέσα σε όλα, ο Λαμάρ Όντομ, στην πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, αποβλήθηκε με δύο απανωτές τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία. Οι πρωταθλητές άρχισαν την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 11-0 (97-76), αλλά ήταν ήδη πολύ αργά για να γυρίσει αυτό το ματς. Τουλάχιστον η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ περιόρισε την έκταση της ήττας ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους έντεκα για το τελικό 105-94.

Δωδεκάλεπτα: 17-32, 41-62, 65-97, 94-105.

Μάβερικς: Νοβίτσκι 21 (6/15 διπ.), Τέρι 23, Μάριον 12 (6 ριμπ.), Κιντ 9, Κάρτερ 5, Γουέστ 9, Κάρντιναλ 4, Όντομ 4, Μαϊνμί 2, Χέιγουντ, Μπομπουά, Ράιτ, Τζόουνς.

Χιτ: Τζέιμς 37 (10 ριμπ., 6 ασίστ), Ουέιντ 26 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Χάσλεμ 9 (14 ριμπ.), Τζόουνς 9, Κόουλ 7, Άντονι 6, Μπος 4 (7 ριμπ.), Χάουαρντ 4, Μπατιέ, Γκλάντνες, Χάρις, Πίτμαν.