Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Τι Νοβάρα; Σφαλιάρα!!

Τι Νοβάρα; Σφαλιάρα!
Μετά την τεσσάρα από τη Ρόμα την προηγούμενη εβδομάδα, ήρθε και η ξεγυρισμένη σφαλιάρα από την ουραγό Νοβάρα για την Ίντερ. Οι «νερατζούρι» γνώρισαν την ήττα με σκορ 1-0 μέσα στο γήπεδό τους, ενώ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν ούτε το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το 80’ με παίκτη λιγότερο!

Φαίνεται πως μόνο προσωρινό χαρακτήρα είχαν τα σημάδια ανάκαμψης που έδειξε η Ίντερ, καθώς η ομάδα του Μιλάνου έχει μπει ξανά σε κρίση. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς πως μετά το 4-0 από τη Ρόμα, ακολούθησε ακόμα ένα ντροπιαστικό αποτέλεσμα. Αυτήν τη φορά η τελευταία της βαθμολογίας, Νοβάρα, έφυγε με μεγάλο διπλό από το «Τζιουζέπε Μεάτσα» χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Καράτσιολο στο 56’.

Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη νίκη της εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα και τρίτη μέσα στη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραντοβάνοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σαρωτική η Κατάνια

Πιάνοντας σπουδαία απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, η Κατάνια διέλυσε με σκορ 4-0 την Τζένοα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 7’ με πέναλτι του Λόντι, αλλά φύλαξαν το καλύτερο για την επανάληψη. Δύο τέρματα του Μπαριέντο μέσα σε τρία λεπτά (49’, 52’) άλλαξαν για τα καλά την εικόνα του ματς και πριν οι ποδοσφαιριστές της Τζένοα καταλάβουν καλά-καλά τι είχε συμβεί, ήρθε και η χαριστική βολή από τον Μπεργκέσιο που στο 62’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο αγώνας Πάρμα-Φιορεντία αναβλήθηκε –όπως και αρκετά άλλα ματς στη γειτονική χώρα τις τελευταίες εβδομάδες- λόγω των κακών καιρικών συνθηκών.