Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Όπως τα άφησε η Σίτι… (video)

Εκεί ακριβώς που βρισκόταν πριν από μια εβδομάδα επανήλθε η Μάντσεστερ Σίτι!

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και πήρε ξανά το… ασανσέρ για την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκεί που βρέθηκε προσωρινά η Γιουνάιτεντ μετά τη νίκη επί της Λίβερπουλ.

Ο Τζόλεον Λέσκοτ σκόραρε για τους «πολίτες» στο 63ο λεπτό και η Σίτι έφυγε νικήτρια από το «Βίλα» Παρκ» για πρώτη φορά μετά το 2006! Το κλίμα για τον Άλεξ ΜακΛις στη Βίλα βάρυνε ακόμη περισσότερο μετά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα και με τους φίλους του συλλόγου να έχουν προετοιμάσει ήδη πορείες υπέρ της απομάκρυνσης του προπονητή!

Α’ ημίχρονο:

Όσο κι αν οι εμφανίσεις των δύο ομάδων μπέρδευαν κάπως τους ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα πολλές μπαλιές να καταλήγουν σε πόδια αντιπάλων, οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι φάνηκαν λίγο πιο συγκεντρωμένοι. Τόσο, που απέκτησαν την κατοχή της μπάλας, κυριάρχησαν στο χώρο του κέντρου και ανάγκασαν την Άστον Βίλα σε ολοκληρωτική οπισθοχώρηση! Οι «πολίτες» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 28ο λεπτό με το δυνατό, συρτό σουτ του Άνταμ Τζόνσον που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκίβεν, ενώ υπήρξαν στιγμές που ακόμη και ο Εμίλ Χέσκεϊ επέστρεφε στα μετόπισθεν των «χωριατών» για να απομακρύνει κινδύνους από στημένες μπαλιές.

Β’ ημίχρονο:

Το ξεκίνημα της Μάντσεστερ Σίτι δεν ήταν τόσο δυναμικό όσο αυτό του πρώτου μέρους, αλλά στην επανάληψη, η υπεροχή της ομάδας ήταν πιο ουσιαστική και οδήγησε στο γκολ! Στο 63ο λεπτό, ο Τζόλεον Λέσκοτ από κόρνερ του Μίλνερ και κεφαλιά πάσα του Μπάρι, δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ για να αποβάλει το άγχος από τους συμπαίκτες του! Το γκολ, όπως ήταν λογικό, βοήθησε τους παίκτες του Μαντσίνι να αποκτήσουν ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για την επιστροφή στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ και να συνεχίσουν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο του «Βίλα Παρκ» μέχρι το φινάλε του αγώνα. Ο Μπεντ ήταν αυτός που προσπάθησε το 90’ να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Χαρτ βροντοφώναξε «όχι»!

Aston Villa 0 - 1 Manchester C. από Anatolly7

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άστον Βίλα: Γκίβεν, Χάτον, Νταν, Κόλινς, Κουεγιάρ, Ολμπράιτον (77’ Άιρλαντ), Πετρόφ, Γκάρντνερ, Μπεντ, Χέσκεϊ (69’ Ενζόγκμπια), Κιν

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κολάροφ, Μίλνερ, Τζόνσον (84’ Νασρί), Μπάρι, Σίλβα, Ντε Γιόνγκ, Αγουέρο (89’ Τζέκο)