Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Μπορεί και με τα ...Κάρα!!

Παρά τις απουσίες Λέτο, Κατσούρ, Κουίνσι και τη μέτρια απόδοση, ο Παναθηναϊκός 3-0 την Ξάνθη με τις ρεζέρβες του Φερέιρα. Σόλο Λάζαρου (78΄, το έβαλε ο Τοτσέ), γκολάρα Κάρα (89΄) και Πετρό (90΄+). Πέρασε πάλι πρώτος, στο +2 από Ολυμπιακό.
Μπορεί και με τα ...Κάρα!
Πολύ πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 3-0 ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ξάνθη, αφού ως το 78` το ματς ήταν 0-0 και η Ξάνθη είχε ανέβει απειλητικά. Όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Λάζαρος που με ένα σόλο στην άμυνα των ακριτών έδωσε στο πιάτο το 1-0 για τον Τοτσέ. Τα υπόλοιπα δυο γκολ μπήκαν από τις άλλες αλλαγές του Φερέιρα, τον "Κάρα" και τον "Πετρό" που έκαναν το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα.
Το καλό για τους πράσινους ήταν η νίκη και το +2 από τον Ολυμπιακό, όμως και παλι η ομάδα του Φερέιρα χωρίς Λέτο, Κουίνσι και Κατσουράνη... έφτυσε αίμα για να νικήσει την αξιόμαχη Ξάνθη.
Κατοχή, αλλά...
Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και προσπαθούσε κυρίως από δεξιά με τους Μαρίνο και Ζέκα να αναπτυχθεί, αλλά η άμυνα της Ξάνθης ήταν καλά οργανωμένη και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα με τον Βλαχοδήμο. Οι πράσινοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο στη φάση του 17`, όταν η κεφαλιά του Κλέιτον πέρασε λίγο άουτ. Νωρίτερα, στο 13` ο Μαρκόφσκι ξέφυγε του Μπιέρσμιρ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στη σέντρα του Βλαχοδήμου
Από το 20` και για κανά 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε στο ΟΑΚΑ, καθώς η Ξάνθη είχε εγκλωβίσει τους πράσινους, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την πίεση τους, με τον Κλέιτον να κάνει παιχνίδι, δίχως όμως να απειλήσουν άμεσα.
Σέντρα, σέντρα, σέντρα...
Ο Φερέιρα πέρασε τον Λάζαρο αντί του Μαυρία, αλλά η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά έχοντας δυο καλές φάσεις με Βλαχοδήμο (50`) και Εντιμάρ (53`) με τους γηπεδούχους να ψάχνουν ακόμα λύσεις, κάνοντας... προπόνηση με σέντρες στον Βιβιανί.
Run ang gun!
Ενώ το ματς είχε ανοίξει, μπήκε στο παιχνίδι και ο Πετρόπουλος, ο οποίος με την είσοδο του είχε μια ευκαιρία, στην οποία απάντησε ο Μαρκόφσκι! Ο Τοτσέ στο 69` έχασε το... γνωστό γκολ και το παιχνίδι είχε γίνει... run and gun!
Λάζαρος και Σία!
ΟΚ, το γκολ στο 78` το έβαλε ο Ισπανός, αλλά πάνω από το... μισό ανήκει στον Λάζαρο που χόρεψε την άμυνα της Ξάνθης για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Τοτσέ. Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε το 2-0 και τελικά το πέτυχε με άλλη μια αλλαγή του Φερέιρα, τον Καραγκούνη που με πολύ ωραίο φάουλ έγραψε το 2-0 και ο "Πετρό" με επίσης ωραίο σουτ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 3-0.
90+3` Λήξη του ματς
90+2` Ο Πετρόπουλος με ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0 με το αριστερό
89` Ωραία εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, η μπάλα στα δίχτυα για το 2-0
88` Κίτρινη στον Στάσιακ
85' Σουτ του Ζέκα από δεξιά, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Βιβιανί
81` Σέντρα σουτ του Καραγκούνη από αριστερά, δεν μπόρεσε ο Πετρόπουλος
80` Σουάνης αντί του Πόι
78` Aτομική προσπάθεια του Λάζαρου στην περιοχή και σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Εντιμάρ και ο Τοτσέ την έσπρωξ στα δίχτυα
76` Κίτρινη στον Χριστοδουλόπουλο
73` Kαραγκούνης αντί Κλέιτον
72' Σουτ του Μαρσελίνιο από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των γηπεδούχων και κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη
69` Σέντρα Κλέιτον από δεξιά, ο Τοτσέ για λίγο δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!
67` Κίτρινη στον Μαρσελίνιο
66` Σέντρα του Μαρσελίνιο από αριστερά, ο Μαρκόφσκι πετάχτηκε και έκανε την προβολή με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Καρνέζη
65` O Zέκα έκοψε από αριστερά στον Πετρόπουλο, σούταρε υπό πίεση και η μπάλα έφυγε κόρνερ
63` Πετρόπουλος αντί Βιτόλο
57' Σουτ του Κλέιτον από τα όρια της περιοχής και αριστερά, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
55` Κίτρινη σε Κλέιτον
53` Ωραία εκτέλεση φάουλ του Εντιμάρ από δεξιά, απέκρουσε ο Καρνέζης
50` Δυνατό σουτ του Βλαχοδήμου από τη γωνία της περιοχής δεξιά, άουτ
46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Μαυρία
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
45+1` Λήξη του πρώτου μέρους
41' Γύρισμα του Μαυρία από αριστερά, σουτ του Τοτσέ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στον Κομεσίδη και απομακρύνθηκε
36' Σέντρα του Βιτόλο από δεξιά, ο Βιβιανί προ του Τοτσέ με γροθιές απομάκρυνε
27` Κίτρινη στον Μάνταλο
25` Ο Κλέιτον ελίχθηκε έξω από την περιοχή και αριστερά, σούταρε με το δεξί η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
17` Σέντρα του Μαρίνου από δεξιά, κεφαλιά του Κλέιτον, άουτ, λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι
13` Ο Βλαχοδήμος έκανε την μπαλιά από δεξιά, ο Μαρκόφσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, υπό την πίεση του Μπιέρσμιρ...
5' Δυνατό και συρτό σουτ του Βλαχοδήμου από δεξιά, ο Καρνέζης μπλόκαρε σταθερά