Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Μία σου και μία μου!!

Μία σου και μία μου
Την τρίτη σερί της νίκη σημείωσε η Καβάλα που επικράτησε 81-67 του Περιστερίου στο κλειστό της Καλαμίτσας για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επικρατήσει στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων με 11 πόντους (78-67) και αυτή τη φορά ήταν η σειρά των Μακεδόνων να απαντήσουν.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με τους Αθηναίους να είναι μαχητικοί, αλλά να μην έχουν τις λύσεις για την αντροπή.

Κορυφαίοι οι Τέιλορ και Στεφανίδης με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα για τους γηπεδούχους, εξαιρετικός και ο Ο' Μπράιαντ με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την άλλη, οι Γιαννόπουλος και Έντουαρτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισαν από το Περιστέρι.

Με σερί 5-0 μπήκε δυνατά η Καβάλα στο ματς, με το Περιστέρι όμως, γρήγορα να αντιδρά και να ισορροπεί το παιχνίδι (11-10) στο 5ο λεπτό. Από κει και πέρα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 16-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με τρίποντο του Γιαννόπουλου το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμη και με 6 πόντους (19-25) στο 13ο λεπτό, η Καβάλα ωστόσο, βρήκε τις λύσεις και πέρασε μπροστά με δίποντο του Στεφανίδη (32-31) δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Παπαντωνίου έφερε το ματς στα ίσα (35-35) για το Περιστέρι, όμως η Καβάλα με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό πήγε στα αποδυτήρια με +5 (40-35).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι βρισκόταν πίσω στο σκορ και παρόλο που έχανε με 8 (47-39) στο 23ο λεπτό, πάλεψε να το γυρίσει. Η Καβάλα ωστόσο, είχε περισσότερες λύσεις και μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά (63-50 με τρίποντο του Τέιλορ στο 28ο λεπτό) και να επιβάλλει ολοκληρωτικά το παιχνίδι της (63-52 έληξε το τρίτο δεκάλεπτο).

Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή 69-59 στο 32ο λεπτό, το Περιστέρι όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε στους 6 με τρίποντο του Μανωλόπουλου (72-66) στα μέσα του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξε ένα σερί 7-0 (79-66) ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι υπέρ της. Το τελικό 81-67 αποδεικνύει την υπεροχή των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-35, 63-52, 81-67.

πηγή: sportfm.gr