Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2012

Άμα έχεις Ναβάρο…!!

Άμα έχεις Ναβάρο…
Ο Κάρλος Ναβάρο έδωσε την πρώτη θέση στην Μπαρτσελόνα και άφησε εκτός συνέχειας την Καντού. Ο Ισπανός διεθνής φόργουορντ με δυο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 63-62 μέσα στην Ιταλία, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των «16» της Ευρωλίγκας και χάρισε στην πρώτη θέση στους «μπλαουγκράνα» στον όγδοο όμιλο, οι οποίοι πήραν μαζί τους και τη Μακάμπι, αφού οι Ισραηλινοί, ακόμα και αν χάσουν την τελευταία αγωνιστική και νικήσουν οι Ιταλοί, ευνοούνται στην ισοβαθμία μαζί τους. Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του και φαινόταν πως θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά, όπως και έγινε. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ν' Ντονγκ με 13 και Ναβάρο με 12 πόντους, ενώ από τους δυο φορές πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 14 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, παίρνοντας μεγαλύτερη διαφορά το +5 στο 5’18’ και στο 2.44’. Όμως, ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων έφερε το 18-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να διατηρούν ένα +2 με +4 στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, όμως στο 3.25 ένα 4-0 με τους Μπαζίλε και Πέρκινς έφερε ένα +2 για την Καντού, η οποία κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα μέχρι το 2.00, όταν εκεί ο Λόρμπεκ έδωσε ένα +1, με τους Ιταλούς να διατηρούν ένα +1 με +2 σε αυτό το διάστημα και να ολοκληρώνουν με +2 το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι άρχιζε να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το 7.10, όταν οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στο +4, όμως ένα 5-0 των Ιταλών τους έδωσε ένα +1. Στη συνέχεια, το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά για τις δυο ομάδες, με τον Ν’ Ντονγκ να δίνει ένα +5 στην Μπαρτσελόνα. Ένα 5-0 σερί των γηπεδούχων έφερε την ισοφάριση και, στη συνέχεια, ξανά εναλλαγή στο σκορ, μέχρι να φτάσουμε στο +2 για τους «μπλαουγκράνα» στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Μπρούνερ έφερε ένα +6 για την Καντού, όμως ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων έφερε ένα +3 για αυτούς. Ο Πέρκινς έκανε το 60-61 και ο Σερμαντίνι με δύο βολές έκανε το 62-61, για να κάνε φάουλ ο Ματσαρίνο στον Ναβάρο, αυτός να ευστοχεί στις βολές και να κάνει το 62-63 και στην τελευταία επίθεση της Καντού να αστοχεί ο Μπαζίλε σε δίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-52, 62-63

ΚΑΝΤΟΥ: Μαρκοϊσβίλι 6, Λέουνεν 9, Ματσαρίνο 5, Πέρκινς 12, Σερμαντίνι 14, Τσιντσιαρίνι 1, Μπρούνερ 8, Μπαζίλε 7

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 4, Χουέρτας 2, Ναβάρο 12, Πέροτιτς 4, Βάσκεθ 4, Ν’ Ντονγκ 13, Ραμπασέδα 8, Λόρμπεκ 10, Μάικλ 6

πηγή: sportfm.gr