Τρίτη 8 Μαΐου 2012

Εμφάνιση πρωταθλήτριας η Μονπελιέ!!

Εμφάνιση πρωταθλήτριας η Μονπελιέ!
Στο +3 από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν πήγε –και πάλι- η Μονπελιέ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-0 της Ρεν, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 36η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, του Καμαρά (26’) και το αυτογκόλ του Κοστίλ (52’), «καθάρισε» στο «Ρουτ ντε Λοριάν», σκαρφαλώνοντας ξανά στην κορυφή του Championnat και πλέον επικεντρώνεται στον «τελικό» κόντρα στη Λιλ, την επόμενη Κυριακή.

Μην ξεχνάτε και τη… Λιλ!

Στο «παιχνίδι» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπήκε η Λιλ, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 της Καέν, για την 36η αγωνιστική της Ligue 1 και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή.

Άνετη –εκτός έδρας- νίκη με 4-2 για την Μπορντό επί της Οσέρ, με την τελευταία να παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

«Τρίποντο»… ανάσα για τη Σοσό επί της Νανσί (1-0), με το γκολ του Ρουντέ στο 85ο λεπτό.

Σημαντικό έδαφος για την τέταρτη θέση έχασε η Σεντ Ετιέν, μένοντας στο 0-0 με την αδιάφορη Μαρσέιγ.

Χωρίς σκορ έληξαν και οι αναμετρήσεις Τουλούζ-Νις και Λοριάν-Ντιζόν, με τους «ντιζονέ» να μην μπορούν να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.