Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

«Καλημέρα» με πεντάρα η Αγγλία!!

«Καλημέρα» με πεντάρα η Αγγλία
Επίδειξη δύναμης στον όγδοο όμιλο από την Αγγλία, που πέρασε με 5-0 από το Κισινάου και την Μολδαβία. Η ομάδα του Ρόι Χότζον εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Πολωνία (2-2) και βρίσκεται από απόψε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση της Αγγλίας με δύο γκολ (4’ πέναλτι, 29’) για να κλείσει το ημίχρονο ο Ζερμέν Ντεφό στο 3-0 με τέρμα στο 32ο λεπτό. Μίλνερ και Μπέινς έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην αγγλική επικράτηση.

Το Μαυροβούνιο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, αφού στο γκολ του Μπλαστσικόφσκι απάντησε με τα τέρματα των Ντρίντσιτς και Βούτσινιτς, πηγαίνοντας προηγούμενο στα αποδυτήρια (2-1). Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου οι Πολωνοί ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον Μιερτσεγέφσκι. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Παβίτσεβιτς και Ομπρανιάκ.